Sosyal Medya

Gençlere sosyal medya şoku! Aile izni olmadan kullanılamayacak!

ADB Utah valisi, eyaletteki gençlerin sosyal medya uygulamalarını kullanma şeklini alt üst edebilecek iki yasa tasarısı imzaladı.

Gençlere sosyal medya şoku! Aile izni olmadan kullanılamayacak!

Yeni yasalara göre, Meta, Snap ve TikTok gibi şirketlerin, gençlerin platformlarında hesap oluşturabilmesi için ebeveynlerinden izin alması gerekecek. Yasalar ayrıca sokağa çıkma yasağı, ebeveyn denetimleri ve yaş doğrulama özelliklerini de gerektiriyor.

Yasalar, sosyal platformların en genç kullanıcılarının hesaplarını kullanma biçimini önemli ölçüde değiştirebilir. Ebeveyn izni ve yaş doğrulama özelliklerine ek olarak, yasalar ayrıca şirketlerin “şirketin sosyal medya platformuna reşit olmayan bir bağımlılığa neden olan bir tasarım veya özellik kullanmasını” da yasaklıyor.

Şimdilik, Utah yetkililerinin yasaları nasıl uygulayacağı veya gençlerin mevcut sosyal medya hesaplarına nasıl uygulanacağı net değil. Her iki yasanın da önümüzdeki yıl mart ayında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Gençlere sosyal medya şoku! Aile izni olmadan kullanılamayacak!

Sosyal medyanın gençler, özellikle de gençler üzerindeki etkisi bir süredir dikkatleri üzerine çekiyor. Bu yılın başlarında Surgeon General, çoğu platformun gençlerin katılmasına izin verdiği minimum yaşa atıfta bulunarak "13 çok erken" dedi. Kongre ve diğer eyaletlerdeki milletvekilleri de gençlerin sosyal medya uygulamalarını kullanma yeteneklerini sınırlayacak yasalar önerdiler.

Yine de, gençlerin sosyal medyayı kullanmasını kısıtlayan yasaların doğru yaklaşım olduğu konusunda herkes hemfikir değil. Dijital hakları destekleyen bir kuruluş olan Electronic Frontier Foundation, gençlerin Birinci Değişiklik haklarını ihlal edeceğini söyleyerek yasaya karşı çıkıyor. Diğer gruplar da benzer kaygıları dile getiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.