Google'a hükümet baskısı, bu videoları izleyenlerin isimlerini paylaşın

Forbes tarafından görüntülenen mahkeme belgelerine göre ABD'deki federal yetkililer, Google'dan 1-8 Ocak 2023 tarihleri arasında belirli YouTube videolarını izleyen hesapların adlarını, adreslerini, telefon numaralarını ve kullanıcı etkinliklerini istedi.

Google'a hükümet baskısı, bu videoları izleyenlerin isimlerini paylaşın

Bu videoları herhangi bir hesaba giriş yapmadan izleyen kişiler de güvende değil çünkü hükümet onların IP adreslerini de istiyor. Müfettişlerin, internette "elonmuskwhm" adını kullanan biri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Google'a bu bilgileri vermesini emrettiği bildirildi.

Yetkililer, elonmuskwhm'in Bitcoin'i nakit karşılığında sattığından ve bu nedenle kara para aklama yasalarını ihlal ettiğinden ve aynı zamanda lisanssız para aktarma işi yürüttüğünden şüpheleniyor. Gizli ajanların, ocak ayı başında yaptıkları görüşmelerde, dronlar ve artırılmış gerçeklik yazılımı aracılığıyla haritalama için YouTube eğitimlerinin videolarına şüpheli bağlantıları gönderdikleri bildirildi. Ancak bu videolar özel değildi ve toplu olarak 30.000'den fazla kez görüntülendi; bu da hükümetin potansiyel olarak Google'dan oldukça fazla sayıda kullanıcı hakkında özel bilgi istediği anlamına geliyor.

Google'a hükümet baskısı, bu videoları izleyenlerin isimlerini paylaşın

Yetkililerin şirkete, "Bu kayıtların, faillerin kimlik bilgilerinin sağlanması da dahil olmak üzere, devam eden bir cezai soruşturmayla ilgili ve önemli olacağına inanmak için nedenler var" dediği bildirildi.

Forbes'un gördüğü belgelere dayanarak mahkeme kararını verdi ancak Google'dan bu kararı gizli tutmasını istedi. Google'ın yetkililerin istediği verileri verip vermediği de belli değil.

Bir Google sözcüsü Forbes'a, şirketin kullanıcılarının gizliliğini korumak için "titiz bir süreç" izlediğini söyledi. Ancak eleştirmenler ve gizlilik savunucuları hala devlet kurumlarının sınırı aştığından ve belirli YouTube videolarını izleyen ve hiçbir şekilde yasa dışı bir şey yapmayan kişiler hakkında hassas bilgiler elde etmek için güçlerini kullandıklarından endişe ediyor.