Google'ın hesap tasfiyesi YouTube kanallarını etkilemeyecek

Google geçtiğimiz günlerde bu yılın aralık ayından itibaren en az iki yıldır aktif olmayan hesapları silmeye başlayacağını duyurmuştu.

Google'ın hesap tasfiyesi YouTube kanallarını etkilemeyecek

Taşınmanın Gmail, Drive, Dokümanlar, YouTube, Google Fotoğraflar, Meet ve Takvim dahil olmak üzere tüm ürünlerini kapsaması gerekiyordu. Ancak şimdi teknoloji devi, blog gönderisini güncelledi ve "şu anda YouTube videoları olan hesapları silme planları olmadığını" söyleyerek tasfiyeyi duyurdu.

Teknoloji devi, etkin olmayan hesapları silmesinin ana nedeni olarak güvenliği öne sürdü. Dahili analizin, eski, terk edilmiş hesapların iki faktörü etkinleştirme olasılığının yaklaşık 10 kat daha az olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu da  bu hesapları kimlik hırsızlığı ve diğer hain amaçlar için kullanabilecek kötü aktörlere karşı savunmasız hale getirir. Bununla birlikte, eski hesapların silinmesinin Google sunucularında yer açacağı sonucuna da varılabilir.

Google'ın hesap tasfiyesi YouTube kanallarını etkilemeyecek

Duyuru yapıldıktan sonra eleştirmenler, hareketin internet tarihinin bazı önemli parçalarını silebileceğine dair endişelerini dile getirdi. İlk video da dahil olmak üzere eski YouTube videoları, ölen kullanıcılar tarafından yüklenen videolarla birlikte kaybolacaktı. Google, nihayetinde neden fikrini değiştirdiğini söylemedi, ancak YouTube videoları güvenli.  Tabi şimdilik.

Şirket, diğer ürünlerinde ise 2023 yılı sonuna kadar silinme tehlikesi altındaki hesaplara uyarı ve kurtarma e-postaları göndermeyi planlıyor. Bu hesaplar, uyarı e-postasını aldıktan sonra sahiplerinin giriş yapmaması durumunda 60 gün içinde devre dışı bırakılacak, kullanıcıların hesaplarını kalıcı olarak kapatmadan önce kurtarmak için 60 günleri daha olacak (toplam dört ay).