Sosyal Medya

İngiltere sosyal medyaya direkt olarak müdahale edecek

Birleşik Krallık hükümeti Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısının kapsamını genişletmeye devam ediyor.

İngiltere sosyal medyaya direkt olarak müdahale edecek

Dijital, Kültür, Medya ve Spor sekreteri Michelle Donelan yaptığı açıklamada, politikacıların, Kanal göçmen geçişlerini "olumlu bir ışık" olarak gösteren videoların yasaklanması için yasa tasarısını değiştirmeyi önereceklerini söyledi. Donelan'a göre bu klipler göçmenlik yasası ihlallerine "yardım ve yataklık ediyor". Çocukların cinsel istismarı materyali (CSAM) ve terörist içerikte olduğu gibi, internet platformlarının geçişle ilgili görüntüleri hızla geri çekmesi gerekecek.

Kültür sekreteri, önerilen diğer önemli değişiklikleri ayrıntılı olarak açıkladı. Kıdemli şirket liderleri, çevrimiçi çocuk güvenliği gerekliliklerini göz ardı etmeye "rıza verirler veya göz yumarlarsa" hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecek. Platformların, LGBTQ dönüşüm terapisi uygulamalarını tanıtan içeriği de kaldırması gerekecek. Tasarının herhangi bir yönünün ihlali, 18 milyon pounda veya bir şirketin küresel cirosunun %10’una varan para cezalarına yol açabilecek.

İngiltere sosyal medyaya direkt olarak müdahale edecek

Değişiklikler, yasadışı göçmenler için sık sık geçiş alanı olan Dover'a hizmet eden Natalie Elphicke gibi Muhafazakar milletvekillerinin baskısı sonrasında geldi.

Yeni hükümler, tedbirin sansür anlamına geldiğini iddia eden Electronic Frontier Foundation gibi eleştirmenleri tatmin etmeyecek gibi görünüyor. Eleştirmenler tasarının uçtan uca şifreleme kullanımına yönelik korumaları aşındırarak mahremiyete zarar vereceğinden ve değişikliklerin Birleşik Krallık'ta ikamet edenlerin çevrimiçi olarak söyleyebileceklerini sınırlayabileceğinden endişe ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.