Sosyal Medya

Trump Facebook'u sıkıştırıyor!

Eski Başkan Donald Trump'ın Facebook hesabını geri yüklemesi için Meta'ya dilekçe verdiği bildirildi.

Trump Facebook'u sıkıştırıyor!

NBC News'e göre, Trump kampanya ekibi salı günü şirkete bir mektup göndererek “hesabın acilen platforma geri getirilmesini" tartışmak için bir toplantı yapılmasını istedi. 6 Ocak Kongre Binası isyanının ardından, 2020’de Facebook, Trump'ı yasaklamıştı. İlk başta askıya alma süresi 24 saat olarak belirlenmiş ancak şirket yasağı bir günden az bir süre sonra süresiz olarak yasaklı hale getirmişti. Haziran 2021'de, Gözetim Kurulu'nun tavsiyesinin ardından Meta, iki yıl sonra askıya alma işlemini yeniden gözden geçireceğini ve Trump'ın hesabını geri alıp almayacağını belirlemek için "kamu güvenliği riskini" "değerlendireceğini" söylemişti.

Şirket, NBC News'e belirledikleri sürece uygun olarak önümüzdeki haftalarda bir karar açıklayacağını söyledi. 2021'de Meta, Trump'ın yasağının sonsuza kadar sürmeyeceğinin sinyalini vermişti. Meta'nın küresel ilişkilerden sorumlu başkanı Nick Clegg, "Askıya alma işlemi kaldırıldığında, Bay Trump'ın hesabı, politikalarımızı ihlal etmesi halinde, hesaplarının kalıcı olarak kaldırılmasına kadar varan yaptırımlar da dahil olmak üzere, yeni cezalara tabi olacak" dedi.

Trump Facebook'u sıkıştırıyor!

Mektup, muhtemelen Trump'ın 2024 başkanlık seçimleri öncesinde Facebook hesabının kontrolünü yeniden ele geçirme amacını taşıyor. Trump’ın hesabı kapatılmadan önce 34 milyondan fazla Facebook takipçisine sahipti ve platform, 2016 seçim maratonu için kritik bir öneme sahipti. Seçimden sonra yayınlanan bir Bloomberg raporuna göre, Trump kampanyası, şirketin kullanıcılarından en fazla ilgiyi toplayanları test etmek için 5,9 milyon farklı reklam yayınladı. Meta daha sonra bu çaptaki yüksek hacimli reklamlara bir sınır koydu. Bir Trump Organizasyonu çalışanı, NBC News'e, değişikliğin Trump'ın 2020 kampanyasının Facebook'u 2016'daki gibi kullanmasını engellediğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.