Sosyal Medya

Instagram fenomeni sahtecilikle suçlanıyor!

Başkasının fotoğraflarını kullanan Instagram fenomeni, yolsuzluğunu daha fazla gizleyemedi.

Instagram fenomeni sahtecilikle suçlanıyor!

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım uygulamarından biri olan Instagram, her geçen gün farklı olaylara da imza atmadan gününü geçiremiyor.

Geçtiğimiz günlerde 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklayan Instagram, her gün sayısız gönderi ile kullanıcıların fotoğraflarını paylaşmasına imkan tanıyor. Bazı kullanıcılar ise yaptığı işlerle ya da ilham verici gönderileri sayesinde diğerlerine kıyasla daha çok takipçi kazanabiliyor. Eh haliyle bu da hırsızların önünü açıyor diyebiliriz.

Gelelim asıl olayımıza. Profesyonel fotoğrafçılık yaptığını iddia eden Daryl Aiden Yow, çektiği ve paylaştığı fotoğraflar ile 100 binin üzerinde bir takipçi kitlesine sahip. Sponsorlu gönderileri de olan fotoğrafçı her gün hesabını aktif tutmak için çabalıyor gibi çalışsada olay aslında gözüktüğünden daha farklı.

Eh dedik çabalıyor çabalıyor ancak bunu gezerek ve anı yakalayarak mı harcıyor? Tabii ki de diğer kullanıcıların profillerinden araklayarak...

Mothership‘in ortaya çıkardığı olaya göre, Yow, internette satılan hazır fotoğraflar veya başka insanların çektiği fotoğrafları alarak kendisi çekmiş gibi sosyal medyasında paylaşıyor.

Bunun ortaya çıkması üzerine Yow, birçok fotoğrafını hesabından sildi ve kullanıcılarından özür diledi. Hakkında ilerleyen zamanlar da bir dava açılır mı bilemeyiz ancak bu durumdan kolay kolay sıyıramayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.