Sosyal Medya

Instagram hassas içerikler için harekete geçti

Instagram, 16 yaşın altındaki tüm yeni kullanıcılar için kısıtlayıcı içerik filtresini otomatik olarak açacak ve mevcut genç kullanıcıların da aynı şeyi yapmasını önerecek.

Instagram hassas içerikler için harekete geçti

Instagram, bu yazın başlarında "Daha Az", "Standart" ve "Daha Fazla" olarak sınıflandırılan mevcut içerik ayarlarını yeniden adlandırdı ve kullanıcıların şiddet, cinsel görüntüler, kozmetik prosedürler ve diğer "hassas" konular içeren içerikleri sınırlamasına izin verdi. Instagram'ın halka açık en az filtrelenmiş sürümünü sunan "Daha Fazla" ayarına yalnızca 18 yaşından büyük kullanıcılar erişebilir.

Artık 16 yaşından küçük yeni Instagram kullanıcıları, arama, Reels, önerilen hesaplar, hashtag'ler ve akış içi öneriler de dahil olmak üzere platform genelinde gördükleri içeriğin türünü etkileyecek olan "Daha Az" ayarı varsayılan olarak açık olacak. Instagram ayrıca mevcut tüm genç kullanıcılardan bir "ayar kontrolü" yapmalarını isteyecek ve içeriklerini kimlerin paylaşabileceğini, onlara doğrudan mesaj gönderebileceğini ve takipçilerinin ne tür içerikleri görüntüleyebileceğini sınırlandıracak. Ayrıca gençlere, Instagram'da geçirdikleri süreyi sınırlandırmalarını sağlayan bir özelliği güncellemek isteyip istemediklerini soracak.

Instagram hassas içerikler için harekete geçti

Bir Instagram sözcüsü Engadget'e, "Daha Az" ayarının kısıtlayacağı (Standart ayarın sınırlamadığı) içerik türünün bir örneğinin şiddet içeren bir protestonun video görüntüleri olduğunu söyledi. İçerik ayarları yalnızca gençlerin şu anda takip etmediği hesaplar için geçerli.

Instagram'ın en genç kullanıcıları için psikolojik ve duygusal zararına ilişkin artan endişe, geçen yıl bir Senato panelini Adam Mosseri'yi sorgulamak üzere görevlendirmeye yöneltti. Duruşmadan önce platform, kullanıcılara uygulamada çok fazla zaman harcadıklarını bildiren ve bu sakıncalı içeriği ebeveynlerine otomatik olarak bildirme seçeneği de dahil olmak üzere yeni genç güvenlik özelliklerini açıkladı. Ve bu yılın başlarında Instagram, velilerin gençlerinin kimi takip ettiğini izlemelerine ve uygulamaya zaman sınırlamaları koymalarına olanak tanıyan ebeveyn denetimlerini başlattı.

Akıl sağlığı uzmanları, sosyal medyadaki ebeveyn kontrollerinin ancak bu kadar ileri gidebileceği konusunda uyardı – özellikle de algoritmaların hatalı olduğu ve riskli içerikleri ortaya çıkardığı bilindiği için. Teknoloji konusunda bilgili gençler, bu tür ebeveyn denetimlerini kolayca atlayabilir veya seçtikleri içeriği farklı bir platformda veya bir arkadaşının telefonunda görüntüleyebilir.

Bu son değişiklik, ebeveynleri veya velileri zaten Instagram'ın Aile Merkezi aracılığıyla hesaplarını kontrol eden genç kullanıcılar için çok etkili olmayacaktır. Ve Instagram'da özgürce dolaşmasına izin verilen gençler için, özellikle yaşıtlarının çoğu daha yumuşak filtreyi seçiyorsa, kaçının en kısıtlayıcı içerik ayarlarını isteyerek değiştireceğini hayal etmek zor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.