Sosyal Medya

Instagram kullananlar dikkat! Daha önce küfür ettiyseniz yandınız!

Instagram; küfür, taciz ve nefret söylemi için sert kurallar getireceğini açıkladı. Instagram, kurallara uymanların hesaplarını artık kalıcı olarak banlayacak.

Instagram kullananlar dikkat! Daha önce küfür ettiyseniz yandınız!

Nefret söylemi ve taciz, kullanıcıların hemen hemen her sosyal medya platformunda karşılaştığı bir sorun olmaya devam ediyor. Çözüm olarak bu sosyal medya firmaları, kullanıcıya bu tip olaylardan uzak durmasına yardımcı olabilecek araçlar sağlıyor.

Instagram, kendi payına düşeni yaparak, bu olayların tespitlerini iyileştirmek ve kullanıcılarına istenmeyen konuşmaları bildirmek ve engellemek için daha fazla araç sağlayacaklarını duyurdu.

Direkt Mesajlar, Instagram'ın çok fazla nefret söylemi ve istismar olduğunu bildiği bir alan. Bu yüzden Instagram ilk olarak Direkt Mesajlar bölümüne odaklanacak.

Örneğin, bir hesap sürekli olarak Instagram kurallarını ihlal eden mesajlar göndermeye devam ederse, Instagram hesabı tamamen devre dışı bırakılacak. Yani anlayacağınız Instagram artık kurallara uymayanlara acımayacak.

Kullanıcılar Direkt Mesajları takip etmedikleri kişilere kapatma opsiyonuna da sahip olacak. Bu sayede tanımadığı kişilerden DM almayarak taciz, küfür ve nefret söylemi gibi olaylar ile karşılaşılmayacak.

Instagram, kullanıcıların bu olumsuz, taciz edici DM'leri daha açmadan engellemelerine yardımcı olacak araçlar üzerinde çalışıyor. Instagram'ın geliştiricileri, bu özelliği önümüzdeki aylarda başlatmayı umuyor ve bunu nasıl iyileştireceklerine dair beyin fırtınası yapıyor.

Instagram'ın yeni özelliğinin mesajları okumadan gerçekleştirmesi biraz zor görünüyor. Ancak ve ancak belli başlı kelime öbekleri önceden tanımlanacak ve bu kelimeler mesaj içerisinde geçerse mesaj otomatik olarak engellenecek. Onlarca dil için tek tek çalışacak olan Instagram'ın bu özelliği yaz aylarına kadar hazır edeceğini düşünüyoruz.

Yorumlar
DANİEL DALMAÇYALİ ITALIAN 101
VALLAHİ EN ÇOK BEN NEFRET SÖYLEMLİ KONUŞUYORUM, AMA HİÇ KÜFRETMEDİM, AMA BANA KÜFÜR VE HAKARET EDENLER YANDI.
Cevapla
Ben bele giderse gakko adına olan bütün sosyal medya hesaplarımı kapatticim
Cevapla
MİNİK
BEN BOL BOL ETTİM HESABIDA KAPATTIM KAHROLSUN SOSYAL MEDYA
Cevapla
Mim
Böyle olacaksa ben küfür ederim. Sanki çok önemli bir yer.
Cevapla
Kızgın
Git et dostum tutan yok karşındakini rahatsız ettiğin için ban yersin oldu bitti
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.