Instagram Reels videoları iPhone'un dengesini bozuyor!

Bu deneyimi yaşayan tek kişi ben olamam: Instagram akışımda gezinerek zaman geçirirken aniden iPhone'umun ekranı rastgele bir video veya reels için parlaklığı maksimuma çıkarıyor.

Instagram Reels videoları iPhone'un dengesini bozuyor!

Karanlık bir ortamdaysanız bu durum daha da kötü çünkü bu patlamalar parlaklık ayarlarını dikkate almıyor ve gözleriniz için de oldukça rahatsız edici.

Bunun nedeni, farkında olunsun ya da olunmasın sosyal platformlarda HDR (yüksek dinamik aralık) videoların giderek daha fazla paylaşılması ve telefonunuz onları oynattığında, ekranın Apple'ın sözleriyle "gerçeğe yakın renk ve kontrast”ın HDR ile mümkün hale gelmesi. Ancak, renklerle ilgili her şeyden daha çok fark edeceğiniz şey, isteseniz de istemeseniz de ekranınızın çok parlak hale gelmesi.

Instagram Reels videoları iPhone'un dengesini bozuyor!

Premium akıllı telefonlar birkaç yıldır HDR video kaydedebiliyor. Apple, Dolby Vision'ı kullanırken Samsung, HDR10 Plus'ı tercih ediyor. Ancak bu şirketler belli ki müşterilere özelliğin nerede ve ne zaman gerçekten yararlı olduğunu ve ne zaman bırakılmasının daha iyi olduğunu iyi bir şekilde öğretmiyor.

Pek çok kişi kamera uygulamasını varsayılan ayarlarda bırakır ve bu senaryoda, iPhone'unuz konser kayıtlarını veya tatil anılarını, memnuniyetle, HDR'de yakalar. HDR aslında oldukça iyi sonuçlar sağlıyor ve doğru sahneler için kullanıldığında ortaya çıkan videolar çarpıcı oluyor. Ancak bu videoları Instagram gibi uygulamalara yüklediğinizde, HDR özellikli bir iPhone ile izleyen herkes için ekran parlaklığının güneş kadar parlak olacağını öngöremeyebilirsiniz.