Sosyal Medya

Şok iddia! Instagram gençlere zarar veriyor

Instagram, sosyal medyanın genç kullanıcılar üzerindeki etkisine ilişkin dahili araştırmasını gizli tuttuğu için eleştirildi.

Şok iddia! Instagram gençlere zarar veriyor

Sosyal medya platformu Facebook'un sahibi olduğu Instagram, sosyal medyanın genç kullanıcılar üzerindeki etkisine ilişkin dahili araştırmasını gizli tuttuğu için eleştirildi.

Wall Street Journal'a göre, Facebook’un araştırmaları gençlerin artan kaygı ve depresyon seviyeleri için Instagram'ı suçladığını gösterdi.

The Wall Street Journal'ın aktardığı habere göre Facebook'un raporunda şunlar yer alıyor:

Şok iddia! Instagram gençlere zarar veriyor

Ergenlik dönemindeki kızların yüzde 32'sinin, bedenleri konusunda kendilerini kötü hissettiklerinde Instagram'ın bu konudaki düşünceleri olumsuz etkilediğini düşündükleri ifade edilirken, ergenlik çağındaki erkeklerinse yüzde 14'ünün Instagram nedeniyle kendini kötü hissettiği belirtildi.

Buna rağmen Facebook, gençlerin Instagram'dan olumsuz yönde etkilendikleri gerçeğini kabul etmedi. Gençleri en çok etkileyen seçme gönderimlerden oluşan ve bağımlılık yaratan ana sayfanınsa, uygulamanın temel öğesi olduğuna karar verdi.

Tüm bu verilere rağmen, Facebook'un 13 yaş ve altı çocuklar için bir Instagram aplikasyonu geliştirdiği açıklandı.

2020'de yapılan bir araştırmaya göre ankete katılan genç kızların %32'si vücutları hakkında kötü hissettiklerinde Instagram'ın bunu pekiştirdiğini ifade etti.

Ankete katılan İngiliz gençlerin yaklaşık %13'ü ve ABD'li kullanıcıların %6'sı intihar etme sebebini Instagram'ın oluşturduğu olumsuz etkilere bağladı.

Şirket gönderisinde, "Instagram'ı herkes için güvenli ve destekleyici bir yer haline getirmeye yardımcı olmak için zorbalık, intihar ve kendine zarar verme ve yeme bozuklukları konusunda kapsamlı çalışmalar yaptık.”

"Araştırmamıza ve uzmanlardan aldığımız geri bildirimlere dayanarak, insanların kendilerini zorbalığa karşı koruyabilmeleri için özellikler geliştirdik, herkese 'beğenme' sayılarını gizleme seçeneği verdik ve yerel sorunlarla mücadele edebilecek kişileri birbirine bağlamaya devam ettik.” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.