Sosyal Medya

Instagram'da büyük tehlike! Sakın tıklamayın

Oltalama saldırıları hem sosyal medya hesaplarının çalınması hem kritik verilere ulaşılması adına siber dünyanın en önemli tehditleri arasında yer alıyor.

Instagram'da büyük tehlike! Sakın tıklamayın

Son aylarda Instagram üzerinden de yaşanan bir dolandırıcılık türü iyice yayıldı. Kullanıcılara haklarında kötü içerikli şikayetler olduğu, sosyal medyada yayıldığı yönünde mesaj atılıyor.

Söz konusu dolandırıcılıkta, hedef seçilen sosyal medya kullanıcısına hakkında şikayet olduğuna dair sahte bir ekran görüntüsü gönderiliyor.

Örneğin söz konusu kişiye hakkında, "Kocamla konuşmalarını yakaladım. Evli bir adamla konuşmak nasıl bir ahlaktır" gibi bir şikayet açıldığı; instagram hesabının paylaşıldığı ve diğer insanların bunu gördüğü söyleniyor. Şikayeti kaldırmaları öneriliyor ve bunun için bir link paylaşılıyor.

Uzmanlar ise bu linklere kesinlikle tıklanmamasını söylüyor.

Siteleri taklit ediyorlar

Mart 2022'de Şikayetvar.com yaptığı duyuruda kendi sitelerini taklit eden dolandırıcılara karşı uyarmıştı. Ve açıklamada özetle şu bilgiler yer almıştı:

Sosyal medya platformları üzerinden kullanıcılarımızdan gelen uyarılara göre dolandırıcıların hedefi bu sefer ne yazık ki, 2001’den bu yana müşteri memnuniyeti ve müşteri şikayetleri alanında en köklü platformlardan biri olan Şikayetvar’ı kullanarak kötü niyetlerine alet etmek olmuş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.