Sosyal Medya

Instagram'da takipçi satanlara şok!

İnternet üzerinden Instagram için sahte beğeni ve takipçi satan siteye dava açıldı.

Instagram'da takipçi satanlara şok!

"ŞİMDİ 5.000 beğeni satın alın !!!" yazan profillere sahip Instagram botlarının sayısı her geçen gün artıyor! Ancak bunu yapan bir kişi, Facebook tarafından dava edildi!

Instagram'da takipçi satanlara şok!

Sosyal medya devi dün yaptığı açıklamada, Facebook Inc. ve Instagram LLC'nin Nikolay Holper adında bir kişiye, Nakrutka adlı bir servis aracılığı ile "sahte beğeni" satmaktan federal mahkemede dava açtığını duyurdu. Facebook'un açıklamasına şu şekilde;

''Holper, Instagram'da sahte beğeniler, yorumlar, görüşler ve takipçiler dağıtmak için bir bot ağı ve otomasyon yazılımı kullandı. Instagram kullanıcılarına sahte beğeni hizmetleri satmak için farklı web siteleri kullandı. Daha önce Holper ve hizmetiyle ilişkili hesapları devre dışı bıraktık, onu şartlarımızı ihlal ettiği konusunda resmi olarak uyardık. Bu durumu durdurması ve vazgeçmesi için ona bir mektup gönderdik.''

PetaPixel tarafından elde edilen mahkeme belgelerine göre, Holper "Instagram.by" ve "Nakrutka.cc" dahil olmak üzere çeşitli web siteleri altında faaliyet gösteriyordu.

Nakrutka web sitesinde bulunan mahkeme belgelerine göre, fiyatlandırma yapısı incelendiğinde, kullanılan botların kalitesine bağlı olarak fiyatların değişiklik gösteriyor olduğu ve işlem başına yaklaşık 1.700 ruble (~ 23 $) gibi bir fiyat çıktığı belirtilmiş. 

Bu hizmetleri kullanan Facebook, Nakruta'nın Instagram hesaplarının sadece iki gün boyunca 8 milyondan fazla sahte beğeni satmış olduğunu söylüyor. Hatta Facebook, takipçisi olmayan bir Instagram hesabına bir keçinin siyah beyaz fotoğrafını gönderdikten sonra "dakikalar içinde" 10.000 beğeni aldığına işaret ederek bu örneği paylaştı.

Açılmış olan davada Holper'dan ticari marka ihlali için 100.000 ABD Doları isteniyor. Mahkeme belgelerine göre Holper, Beyaz Rusya'da ikamet ediyor. Bu nedenle ABD'nin Kaliforniya Kuzey Bölgesi San Francisco Bölümü Bölge Mahkemesinde açılan davanın Holper'ın mahkemeye çıkmasını sağlaması çok zor.

Yine de, Facebook ve Instagram'ın, hizmeti kötüye kullanan ve kullanıcılarından yararlanmaya çalışan insanların peşine düşme konusunda ciddi olduğunu gösteren etkili bir hamle.

Yorumlar
aynisan
bot takipci aldikta instagram ,facebookun ne meraki kalirki
Cevapla
💠Gakk@💠
Bot hesap kullanan ve takipçi satın alanları heç tasvip etmim
Cevapla
,,,
La gakko covit 19 mu oldun da sesi kesildi doyurdum hey canını yediğim geldin mi la sen yeşil sahalara
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.