Mark Zuckerberg Elon Musk’a özendi!

Meta şirketinin sahibi olan Mark Zuckerberg, ünlü iş insanı Elon Musk’a özendi. İşte detaylar!

Mark Zuckerberg Elon Musk’a özendi!

ABD ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde ekonomik durumun günden güne kötüleşmesi, teknoloji dünyasını da harekete geçirdi. Sosyal medyanın en popüler şirketlerinden birisi olan Twitter, geçtiğimiz aylarda büyük bir işten çıkarma operasyonu başlatmıştı. Ünlü iş insanı Elon Musk tarafından başlatılan bu operasyon büyük tepki görmüş olmasına karşın kararlılıkla uygulandı.

Mark Zuckerberg Elon Musk’a özendi!

Ancak görünüşe göre işten çıkarmalar Twitter’dan sonra Meta şirketini de sardı. Mark Zuckerberg, 2023 yılını verimlilik yılı ilan ettiklerini ve bu sebepten dolayı işten çıkarmaların kendileri için zorunlu olduğunu duyurdu. Kasım ayından bu yana tam 11 bin kişiyi işten çıkartan Meta, ilerleyen dönemlerde sayısı 10 bini bulan kişiyi daha işten çıkartmayı planlıyor. WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının ana şirketi olan Meta, böylece sadece 8 ay gibi kısa bir süre içerisinde 20 binden fazla insanla yollarını ayırmak istiyor.

"Bence kendimizi, bu yeni ekonomik gerçekliğin uzun yıllar devam etmesi ihtimaline hazırlamalıyız." diyerek ekonomik sorunlara dikkat çeken Mark Zuckerberg, küçülmenin devam edeceğine yönelik sinyalleri de vermiş oldu. İlerleyen dönemlerde ne olur bilinmez ancak bu işten çıkarma furyası, büyük şirketlerde çalışan kişilerin çalışma koşullarını da olumsuz anlamda etkileyebilir. Çalışanlar, mesai sürelerinin iş yükünün artacağı endişesini taşıyor.