Mark Zuckerberg'in gözünü para bürüdü!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından 3'nün sahibi olan Meta, bunlardan ikisi yani Facebook ve Instagram için ücretli aboneliği değerlendiriyor.

Mark Zuckerberg'in gözünü para bürüdü!

Instagram ve Facebook'un ana şirketi olan Meta, The Wall Street Journal'ın raporuna göre Avrupa'da sosyal medya platformlarının reklamsız sürümlerini sunmayı düşünüyor. Bu hamle, Meta'nın kullanıcılara hedeflenen reklamları göstermeden önce onların onayını almasını gerektiren yeni AB gizlilik yönetmelikleri nedeniyle geldi.

Kullanıcılardan onay istemek, çoğu kullanıcının verilerini gönüllü olarak paylaşma olasılığının düşük olması nedeniyle şirketin gelirine zarar verebilir. Bu, Meta'nın ana gelir kaynağı olan reklam gelirlerini azaltabilir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için Meta, sosyal medya beslemelerinden reklamları kaldırmak için kullanıcılardan aylık ücret talep etmeyi düşünüyor. Önerilen plana göre, Avrupa'daki kullanıcılar Instagram ve Facebook'tan reklamları kaldırmak için aylık bir ücret ödemek zorunda kalacak. Bu, Meta'nın temel hizmetlerine erişim için kullanıcılardan ücret alacağı ilk sefer olacak.

Reklamsız abonelik planının mobil cihazlarda aylık 13€, web tarayıcılarda ise aylık 10€ maliyeti olması bekleniyor. Kullanıcıların her ek hesap için ekstra 6€ ödemesi gerekecek.

Meta'da Facebook ve Instagram için ücretli aboneliği değerlendiriyor

Reklamsız abonelik planının Avrupa'da ne zaman başlatılacağı veya ileride başka bölgelerde sunulup sunulmayacağı henüz net değil. Ancak, Meta'nın bu plan hakkında Belçika ve İrlanda'da gizlilik gözetmenleriyle görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor. Şirket, bu plana "abonelik yok reklam" ya da SNA adını vermiş ve önümüzdeki aylarda başlatılabilir.

Meta'nın mevcut iş modeli, kullanıcı verilerine dayalı hedeflenen reklamcılığa dayanıyor. Ancak, AB'deki yeni gizlilik yönetmelikleri, şirketlerin reklam amaçları için kullanıcı verilerini toplama ve kullanma süreçlerini zorlaştıracak. Reklamsız abonelik planı, Meta'nın Avrupa'daki sosyal medya platformlarından gelir elde etmeye devam ederken yeni gizlilik yönetmeliklerine de uyum sağlama yolu olabilir.