Sosyal Medya

Meta kirli işlerine aralıksız devam ediyor!

Meta, rutin olarak veri kazıyıcılarla savaşıyor, ancak nedenleri başka olsa da  kendisi de bu uygulamaya katıldı.

Meta kirli işlerine aralıksız devam ediyor!

Bloomberg, Bright Data'ya karşı açılan bir Meta davasından, Facebook sahibinin diğer web sitelerini kazımak için ortağına para ödediğini gösteren yasal belgeler elde etti. Meta sözcüsü Andy Stone, Bloomberg ile yaptığı bir görüşmede ilişkiyi doğruladı, ancak şirketinin Bright Data'yı rakipleri hedeflemek için değil, marka profilleri oluşturmak, "zararlı" siteleri tespit etmek ve kimlik avı kampanyalarını yakalamak için kullandığını söyledi.

Stone, yasal olarak yapıldığı ve sitelerin hizmet şartlarına uyulduğu sürece veri kazımanın "meşru bütünlüğe ve ticari amaçlara" hizmet edebileceğini sözlerine ekledi. Meta, yüklenicinin Facebook ve Instagram'dan veri toplayıp satarken şirket şartlarını ihlal ettiği iddiasının ardından Bright Data ile anlaşmasını feshetti.

Ne Bright Data ne de Meta hangi siteleri kazıdıklarını söylemiyor. Bright Data, yalnızca halka açık bilgileri topladığını ve hem Avrupa Birliği hem de ABD yönetmeliklerine uyduğunu savunarak Facebook ve Instagram'ı kazımaya devam etmek amacıyla Meta'ya karşı çıkıyor.

Meta kirli işlerine aralıksız devam ediyor!

Meta, platformlarından izinsiz bilgi çaldıkları için bireylere ve şirketlere yıllarca dava açtı. Bazı durumlarda, şirketleri faaliyetlerini gizlemek ve oturum açmayı gerektiren hassas ayrıntılara erişmekle suçladı. Örneğin geçen yıl Meta, Octopus'a oturum açma bilgilerini topladığı ve doğum tarihleri ve telefon numaraları gibi özel bilgileri aldığı bildirilen bir araç nedeniyle dava açtı.

Bununla birlikte, Bright Data ifşası, bazıları kazıyıcılarla ilgili olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda gizlilik ihlali suçlamasıyla karşı karşıya kalan bir şirket için iyi bir görünüm sağlamıyor. AB, Facebook kullanıcılarını özel bilgileri ele geçiren ve ifşa eden kazımaya karşı koruyamadığı iddiasıyla Meta'ya geçen sonbaharda 265 milyon euro para cezası verdi. Bu son vakanın daha fazla sorun çıkaracağı belli değil ama kesinlikle Meta'nın savunmasına yardımcı da olmayacak.

Yorumlar
metin
şerefsiz aşşağılık bir kurum kapatılsın yada Türkiyeden .s..olup gitsin
Cevapla
nur
Kazları kazıyıp kazanıyorlar bu kadar keriz varken kriz olmazmı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.