Sosyal Medya

Meta niyeti bozdu: WhatsApp, Instagram ve Facebook’a para ödeyebiliriz

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden 3’ünü bünyesinde bulunduran Meta, azalan gelirlerini ücretli içerikler sunarak telafi etmek istiyor.

Meta niyeti bozdu: WhatsApp, Instagram ve Facebook’a para ödeyebiliriz

Meta, son çeyrekte açıkladığı finansal tablolar ile hem yatırımcılarını üzmüş hem de şirketin geleceği hakkında kafalarda soru işaretleri oluşmasına sebep olmuştu. Bu durumun en önemli nedeni ise, şüphesiz Meta’nın reklam gelirlerinin önemli bir şekilde düşmesi oldu.

Peki bu düşüşün arkasında yatan sebep neydi? Bildiğiniz üzere Apple tarafından yapılan bir güncelleme sonrası, artık iPhone kullanıcıları hangi verilerinin hangi platformlarca kullanılabileceğini çok daha detaylı bir şekilde belirleyebiliyor. Tabi böyle bir durumda da kullanıcılar genelde kişisel verilerinin kullanılmasını kısıtlıyor ve bu da birçok şirketin reklam gelirlerini önemli ölçüde azaltıyor.

Meta niyeti bozdu: WhatsApp, Instagram ve Facebook’a para ödeyebiliriz

İşte Apple’ın yeni politikası sonrası reklam gelirleri en çok düşen şirket, bu işten en çok parayı kazanan Meta oldu. Her üç platformunda da yani WhatsApp, Instagram ve Facebook’da reklam gelirleri önemli ölçüde düşen Amerikalı teknoloji devi, çareyi daha fazla ücretli abonelik elde etmekte buldu.

Bu türden gelirlerini arttırabilmek için kolları sıvayan Meta, ilk iş olarak Yeni Para Kazanma Tecrübeleri isimli bir birim kurarak başına da ünlü çalışanı Pratiti Raychoudhury’i getirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada da, kullanıcılar için geliştirilecek yeni ücretli özelliklerin, kullanıcıların hevesli bir şekilde para yatırabilecekleri yenilikler olacağının altı çizilirken, reklam gelirlerini yeniden yukarı çekmenin yeni yollarının aranmaya devam edileceğinin de bilgisi verildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.