Sosyal Medya

Metaverse evreni günden güne dağılmaya devam ediyor

Meta yani eski adıyla Facebook tarafından milyarlarca dolar akıtılan Metaverse evreni, maalesef istenildiği şekilde bir gelişim sergilemiyor.

Metaverse evreni günden güne dağılmaya devam ediyor

Meta, birçok yerli yatırımcısının da metaverse kavramına ilgi göstermediği itiraf etmek zorunda kaldı. Şirketin CEO'su Mark Zuckerberg de kısa süre önce yaptığı açıklamada, metaverse'i yalnızca "işimizin küçük bir parçası" olarak tanımlaması, bu durumun en bariz göstergesi olarak kabul edilebilir.

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google’ın Trends verilerine göre, "metaverse" kelimesiyle yapılan arama sorguları bu yıl içinde %80 oranında geriledi. Ayrıca Meta Quest adlı sanal gerçeklik başlıkları üreten Reality Labs şirketi de 2022 yılında 13.7 milyar dolar işletme zararı açıklamıştı ki bu bile başlı başına çok büyük bir sorun.

Metaverse evreni günden güne dağılmaya devam ediyor

Meta ayrıca, "metaverse" üzerinde çalışmak üzere yaklaşık 10.000 AB çalışanını işe alma planını askıya almış durumda. Ayrıca, sektörün önemli isimlerinden biri olan Microsoft’un da 100’den fazla Metaverse odaklı çalışanının işine son verdiğini de bir kez daha hatırlatalım.

Ayrıca, internet üzerinde çalışan bir profesör olan Dave Karpf da verdiği demeçte, "En büyük sorun, araçlar ne kadar iyi olursa olsun, insanların hala büyük ölçüde metaverse'e girmek istememesidir." şeklinde konuştu. Üstelik daha önce, milyarder Bill Gates de metaverse'in gelişimine karşı çıkmış ve bu konuda bir yenilik olmadığını düşündüğünü belirtmişti. Tüm bu ifadeler, Metaverse için başlamadan biten bir proje yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Yorumlar
nur
başlamadan biten bir projede toplanan paraların her zaman haddi hesabı olmuyor METAVERSEDE ne oluyor herkese geri verin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.