Netflix nihayet iPhone ve iPad'e ses desteği ekliyor

Netflix, iOS ve iPad cihazlar için uzamsal ses desteğini nihayet sundu. İşte detaylar.

Netflix nihayet iPhone ve iPad'e ses desteği ekliyor

Yayın akışı devi Netflix, en çok tercih edilen platformlardan biri. Rakipleri Amazon Prime veya Disney+'a kıyasla Netflix ülkemizde daha fazla tercih ediliyor. Mobil uygulama seçeneğinin de mevcut olmasıyla platformu kullananların sayısı oldukça fazla. Hal böyle olunca gerek TV versiyonunun gerek mobil versiyonunun bazı güncelleştirmeler ve iyileştirmeler alması gerekiyor. Netflix de bu kapsamda iOS ve iPad versiyonları için yeni bir güncelleme getirdi.

Netflix, Çarşamba günü 9to5Mac'e yaptığı açıklamada, Apple'ın iPhone ve iPad'deki uzamsal ses özelliği için destek sunmaya başladığını söyledi. Bir Netflix sözcüsü, sunumun Çarşamba günü başladığını duyurdu. Kullanıcılar önümüzdeki birkaç gün içinde ses desteğini almaya başlayacak.

Netflix, iOS ve iPad için uzamsal ses desteği sunuyor

Netflix nihayet iPhone ve iPad'e ses desteği ekliyor - Resim : 1

Özellikten şimdiden yararlanabilen kullanıcılar mevcut. Reddit'te bazı kullanıcılar özelliğin cihazlarında aktif olduğunu belirtti.

Apple'ın yalnızca iPhone veya iPad'de AirPods Pro ve AirPods Max ile yararlanabileceğiniz uzamsal sesi, etkileyici bir surround ses efekti sunuyor. Sistem, dinlediğiniz şeye kendinizi daha fazla kaptırmanızı sağlamak için tasarlandı.  Gelecekte Apple, macOS ve tvOS'a uzamsal ses eklemeyi planlıyor. Uzamsal ses sistemiyle, izlediğiniz şeyin ses sahnesi genişletilmiş oluyor. Bu da odanın tamamen sesle doldurulmuş gibi hissedilmesi anlamına geliyor. 

Netflix her ne kadar uzamsal ses deneyimini denemekte biraz geç kalmış olsa da özelliğin gelmeye başlaması iyi bir nokta. Disney+, HBO gibi platformlar uzamsal sesi zaten hali hazırda kullanıyordu.