Sosyal Medya

Protestocuların telefonunda sosyal medya uygulaması var mı diye bakılıyor!

The Wall Street Journal ve CNBC'nin haberlerine göre Çin polisi, insanların telefonlarında Instagram, Twitter ve şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram gibi yabancı uygulamaların olup olmadığını kontrol ediyor.

Protestocuların telefonunda sosyal medya uygulaması var mı diye bakılıyor!

Her iki kaynak da polisin Şangay'daki ulaşım merkezlerinde insanları durdurduğunu belirtirken, Alman DW News Doğu Asya muhabiri William Yang, bunun Pekin ve Hangzhou'da da yaşandığını söylüyor.

TechCrunch ve The Washington Post'tan alınan haberlere göre, ülkedeki insanlar iletişim kurmak ve Çin'in sıfır covid politikalarına karşı protestolar düzenlemek için VPN aracılığıyla Twitter, Telegram ve Instagram gibi yasaklanmış hizmetlere erişiyor. Protestolarla ilgili gönderiler Çin sosyal medyasında yoğun bir şekilde sansürleniyor ve söylendiğine göre Çin hükümetiyle bağlantılı hesaplar tarafından gönderilen bir spam seli protestolarla ilgili gerçek haberleri Twitter’da engelletiyor.

Çin'in başkentinde Yang, yetkililerin yabancı uygulamalarla yakaladıkları kişileri, kişisel bilgilerini aldıktan sonra uyardıklarını söylüyor. Yang, “Eğer polisler bir direnişle karşılaşırlarsa kişiyi ihbar edebileceklerini söylüyor" diye ekliyor. Yang, bu çevirmelerin sokakta ve alışveriş merkezi girişleri başta olmak üzere her yerde olabileceğini belirtiyor. BBC'ye göre Çin polisi, protestoların fotoğraflarını silmedikleri için insanları tutuklamakla da tehdit ediyor.

Protestocuların telefonunda sosyal medya uygulaması var mı diye bakılıyor!

Çin'in Sincan eyaletindeki bir apartmanda cuma günü çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Çin ve Hong Kong genelinde protestolar patlak verdi. Yangın haberi duyulduktan sonra insanlar, Çin'in covid kısıtlamalarının acil durum müdahale çabalarını mı yoksa bina kiracılarının tahliyesini mi engellediğini sorgulamaya başladı.

Yangının söndürülmesi üç saat sürdü ve bir sakin BBC'ye, evlerinden çıkmalarına izin verildiğinde yetkililerin kendisini korona için test ettiğini söyledi. Geçen hafta, Foxconn'un "iPhone City"sinde haftalardır sıkı bir karantina altında olan işçilerin ikramiye ödemelerinin erteleneceğini öğrenmelerinin ardından şiddetli gösteriler patlak vermişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.