Sosyal Medya

Reels videolar Facebook Haber Kaynağı'na taşınıyor!

Şirket, TikTok klonu olan Reels’i ana uygulamasına getiriyor. Kullanıcılar artık doğrudan Facebook’tan Reels oluşturabilecekler.

Reels videolar Facebook Haber Kaynağı'na taşınıyor!

Facebook, TikTok uygulamasının klonu olan Instagram Reels uygulamasını tanıtacak. Bugün itibariyle, popüler sosyal ağ ana uygulamasında Reels uygulamasına yer verecek. Değişiklikle birlikte, kullanıcılar doğrudan Facebook'tan Reels oluşturabilecek ve şirket tüm kullanıcıların Haber Akışlarındaki kısa biçimli videoları önerebilecek.

Facebook bir süredir Reels'i Instagram'dan çıkarmanın çeşitli yollarını test ediyordu. Şimdi, Instagram'daki Reels içerik üreticilerinin uygulamayı kullanmasalar bile videolarını doğrudan Facebook'un Haber Kaynağında tanıtmasına izin veren bir özelliği de test ediyor.

Facebook Instagram Reels’i Haber Kaynağında Tanıtacak

Reels, Facebook ve TikTok'a meydan okuma çabaları giderek daha da önemli bir hale geldi. Şirket, hizmete sürekli olarak özellikler ekliyor ve geliştiricileri vaatle cezbetmeye çalışıyor. Şimdi, şirket Reels'in Facebook'taki lansmanına denk getirmek ve içerik üreticilerin, sosyal ağda yayınlamaya başlamalarını teşvik etmek için yeni bir "yalnızca davet" bonus programı ekledi.

Ancak, bunun için şirketi bekleyen en önemli konu TikTok’un bu konudaki var olan yadsınamaz potansiyeli. Facebook'un gençleri ve genç kullanıcıları orijinal içerik yayınlamaya teşvik etmek için bu yönde bir karar aldığı konuşuluyor. Güncelde gençlerin TikTok’ta Facebook'un uygulamalarından çok daha fazla zaman geçirdikleri biliniyor.

Reels'i özellikle gençler arasında popüler olmasını isteyen Facebook, ana sayfasında Reels’i tanıtarak, bunu konuyu çözmenin en doğru yol olduğunu düşünüyor. Facebook kullanıcılarına Reels’e daha fazla göz attırarak, en iyi kullanıcıların Facebook'ta çok fazla zaman harcamasını sağlayarak bu özelliğin büyümesine yardımcı olmaya çalışacağı bildiriliyor.

Aynı zamanda Instagram, Reels reklamlarını test etmeye de başlayacak. Hindistan, Brezilya, Almanya ve Avustralya'da başlayacak olan testin, önümüzdeki aylarda daha fazla ülkeye yayılacağı bildiriliyor.

Reklamlar, Hikâyelerdeki reklamlara benzer şekilde tam ekran ve sürükleyici olacak. Organik Reels içeriğinde olduğu gibi, reklamlar 30 saniyeye kadar çıkabilecek ve insanlar Reels reklamları gibi yorum yapabilecek, görüntüleyebilecek, kaydedebilecek, paylaşabilecek ve atlayabilecekler.

Ayrıca, önümüzdeki haftalarda Facebook, belirli reklam verenler ve içerik üreticilerle Facebook hikayeleri için özel Çıkartma Reklamlarını da test edecek. Bu reklamlar, içerik üreticilerinin Facebook Storie'lerinden çıkartma gibi görünen reklamlarla para kazanmalarını ve elde edilen gelirin bir kısmını almalarını sağlayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.