Snapchat ciddi gelir sorunları yaşıyor

Bir dönemin en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Snapchat, gelir kaybı yaşamaya devam ediyor.

Snapchat ciddi gelir sorunları yaşıyor

Sosyal medya dünyasının en sevimli platformlarından biri olarak gösterilen Snapchat’in kullanıcı sayısında düzenli bir düşüş gibi bir durum şu an için mevcut değil. Her ne kadar çıkan haberlerde bu platformun kullanıcı anlamında kan kaybı yaşadığı iddia edilse de, şirket tarafından açıklanan ikinci çeyrek verileri bu iddiaların tam olarak gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Snapchat tarafından açıklanan verilere baktığımız zaman, şirketin aktif kullanıcı sayısının 347 milyon dolaylarında olduğunu görüyoruz. Buna göre şirketin 2021 yılının ikinci çeyrek verilerine göre kullanıcı sayısı 293 milyon kişi dolaylarındaydı. Yani aslında aktif kullanıcı sayısında düşüş bir yana artış olduğu bile görülüyor ki bu durum beklentilerin de üzerinde.

Snapchat ciddi gelir sorunları yaşıyor

Bununla birlikte aynı şeyi gelir kalemleri için söylemek pek de mümkün değil. Kullanıcı sayısına göre tahmini bir gelir tutarı hedefleyen Snapchat yönetimi, 1,11 milyar dolar dolaylarında gelen ikinci çeyrek kazançları yüzünden biraz moral bozukluğu yaşadı. İşin kötü yanı bu gelirlerin içerisinde gözlük ve drone satışları gibi ürünlerden elde edilen hasılatlar da mevcut.

Tabi burada hemen Snapchat’in de diğer birçok platform gibi ücretli abonelik sistemini devreye aldığını ve bir sonraki çeyrek verilerinde bu yeni hamlesinin meyvelerini de toplayabileceğini hatırlatalım. Bakalım bir sonraki çeyrek verileri Snapchat için daha mı iyi yoksa daha mı kötü gelecek.