Snapchat’e neler oluyor? Kullanıcılar şaşkın

Sosyal medya dünyasının yenilikçi ismi Snapchat, açıkladığı finansal verileri sonrasında çok büyük bir tepkiyle karşı karşıya kaldı.

Snapchat’e neler oluyor? Kullanıcılar şaşkın

Snapchat, sosyal medya dünyası için oldukça önemli biri isim. Şirket tarafından geçtiğimiz gün açıklanan mali tablolar da bu durumu kesinlikle gözler önüne seriyor. Buna göre Amerikalı şirket Haziran sonu itibariyle kullanıcı sayısını beklentilerin üzerinde arttırarak 347 milyona çıkarttı. Ancak şirketin gelirlerinin aynı düzeyde artmaması ve 1,1 milyar dolarla sınırlı kalması, yatırımcılarda şok etkisi yaratarak hisselerin bir anda %30’a yakın bir oranda düşmesine neden oldu.

Bu gelişmelerin üzerine derhal bir açıklama yapan şirket yetkilileri, “Gelir beklentilerinin karşılanamaması nedeniyle hisselerimizde inanılmaz bir düşüş gerçekleşti. Bu bizi olduğumuzdan da zor bir duruma soktu.” şeklinde konuştu. Açıklamalarının devamında gerçekleşen gelirin, beklentilerin altında kalmasının 2 temel nedeni olduğunu söyleyen yönetim birinci sebep olarak artan ekonomik sıkıntılar nedeniyle reklam verenlerin eskisi kadar fazla reklam bütçesi ayırmamasını gösterirken ikinci neden olaraksa Apple tarafından alınan yeni kararları işaret etti.

Buna göre Apple, bundan sonra iPhone kullanıcılarına hangi verilerinin paylaşılmasını istediklerini kendi seçebilme ve bunu kolay bir şekilde takip edip güncelleyebilme özelliklerini tanımlamıştı. Böylesi bir durumda da doğal olarak artık veri işleyicileri reklam verenlere nokta atışı müşteri portföyleri oluşturamayacak ve böyle olunca da reklam verenlerin iştahı önemli ölçüde azalacak.

Snapchat’in yeni yol haritasıysa belli. Şirket yetkilileri bundan sonraki süreçte yeni reklam modelleri bulmak ve gelir yöntemlerini çeşitlendirmek için yollar aramaya başladı.