Twitter'dan çalınan kullanıcı verileri satışa çıktı! İşte fiyatı

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’daki güvenlik zafiyeti nedeniyle çalınan 5,5 milyon kişiye ait veriler, bir forumda 30.000 dolar karşılığında satışa sunuldu.

Twitter'dan çalınan kullanıcı verileri satışa çıktı! İşte fiyatı

Twitter her ne kadar son zamanlarda daha çok Elon Musk ile olan ticari anlaşması kapsamında gündeme gelse de, henüz bu olaylar ortaya çıkmadan önce yani Ocak ayında, ünlü sosyal medya şirketi son derece skandal bir güvenlik zafiyetine ev sahipliği yapmıştı. Buna göre Ocak ayında şirket veri tabanında bulunan bir güvenlik açığını fark eden hacker veya hackerlar yaklaşık 5,5 milyon kullanıcının e-posta ve telefon numarası bilgilerini ele geçirmişlerdi.

Twitter her ne kadar bu konu hakkında yorum yapmaktan kaçınsa da, hızlı bir şekilde söz konusu güvenlik açığının kapatıldığını ve bundan sonra da herhangi bir tehlikenin artık var olmadığını açıklamıştı ancak tabi giden çoktan gitti.

Twitter'dan çalınan kullanıcı verileri satışa çıktı! İşte fiyatı

İşte bugün siber korsanlık tarzı faaliyetleriyle dikkat çeken bir forumda, söz konusu 5,5 milyon kişinin verileri satışa çıktı. Forumun e-ticaret bölümünde başlık açan bir kullanıcı, elinde Twitter’dan çekilmiş ve içlerinde ünlü isimlerden büyük şirketlere kadar milyonlarca kişinin e-posta ve telefon numaralarının yer aldığı hesap bilgilerinin olduğunu belirterek bu verilerin satılık olduğunu duyurdu.

Doğrudan ilan üzerinden fiyat bilgisi vermek istemeyen kişiye ulaşan bir gazete ise, söz konusu verilerin Twitter’dan çalınan veriler olduğunu doğrulayarak fiyat konusunda ise 30.000 dolar talep edildiğini duyurdu.