Sosyal Medya

Soğan doğrarken gözlerimiz neden yaşarır?

Soğan doğramak ev hanımlarının korkulu rüyası. Çünkü soğan doğrarken gözlerimiz anlamsız şekilde yaşarıyor. Peki ama neden?

Soğan doğrarken gözlerimiz neden yaşarır?

Soğan doğramak, yemek yapımında en sık yapılan aktivitelerden biridir. Ancak bu işlem sırasında gözlerimizin yaşarması oldukça rahatsız edicidir. Peki aman soğan doğramak gözlerimizi neden yaşartır?

Bilim adamları bu durumun soğanın içerisinde bulunan sülfit bileşiklerinin soğan hücrelerinin kesilmesi veya doğranması sırasında serbest kalmasından dolayı oluştuğunu söylüyor. Bu bileşikler, gözlerimizin sulanmasına neden olan bir gaz olan propanetiyol sülfit oluşturuyorlar.

Soğan doğrarken gözlerimiz neden yaşarır?

Propanetiyol sülfit, gözlerimizle temas ettiğinde göz kapaklarımızın altındaki gözyaşı bezlerini uyararak gözlerimizin sulanmasına neden oluyor. Bu gaz, gözyaşı kanallarından gözyaşı üretmek için gözyaşı bezlerine taşınıyor. Bu süreç, gözlerimizin nemlenmesine ve sulanmasına neden oluyor.

Bununla birlikte, soğanın içerisinde bulunan enzimlerin de gözlerimizi sulandırdığı düşünülüyor. Soğanın kesilmesi veya doğranması sırasında, bu enzimler de serbest kalıyor ve gözlerimize ulaşarak gözyaşı bezlerimizi uyarıyorlar.

Soğanın gözlerimizi sulandırmasını önlemek için bazı yöntemler denenebilir. Örneğin, soğanı kesmeden önce bir süre buz dolabında bekletmek, soğanın içerisindeki sülfit bileşiklerinin uçmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, soğanı doğrarken ağzımızı açık tutmak ve soğanın doğranacağı yerin altına bir fan koymak da gazın yayılmasını azaltabilir. Buna ek olarak soğan doğrarken bir yandan lavabo musluğunu açarak suyun akmasını sağlamanın da faydalı olduğunu söyleyenlerin sayısı oldukça fazla.

Yorumlar
NUR
KİLOSU 30 LİRAYA ÇIKTIĞI İÇİN
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.