Sosyal medyadaki kadın düşmanı sonunda yakalandı!

Kendisini videolarda "kadın düşmanı" olarak tanımlayan ve TikTok, Facebook ve Instagram'dan yasaklanan bir tür alfa erkek influencer/podcast yayıncısı olan Andrew Tate ve kardeşi Tristan, Romanya'da insan kaçakçılığı ve tecavüzle bağlantılı organize suç soruşturması yapan polis tarafından yakalandı.

Sosyal medyadaki kadın düşmanı sonunda yakalandı!

Tate, genç aktivist Greta Thunberg ile Twitter'da yaptığı tartışma viral hale geldikten bir gün sonra polis tarafından Romanya'daki evinden götürüldü. ABD doğumlu ve İngiliz vatandaşı olan Tate, şu an silinmiş bir YouTube videosunda, Romanya'ya taşınma nedeninin “%40"ının "MeToo dönemi" cinsel saldırı iddialarına yönelik olarak "Doğu Avrupa'da bu çöp sineklerinin hiçbirinin olmaması" olduğunu söylemişti.

Organize Suçları ve Terörizmi Soruşturma Müdürlüğü (DIICOT) tarafından yayınlanan bir ifade, doğrudan Tate'in adını vermedi, ancak suç faaliyetinden "makul olarak şüphelenilen" dört kişinin sorgulanmak üzere götürülürken beş evde arama yapıldığını doğruladı. Sorgulanmak üzere alınan kişiler arasında Tate ve erkek kardeşi olduğu anlaşılan iki İngiliz vatandaşı ile iki Romanya vatandaşı yer alıyor. Bu kişiler 24 saat gözaltında tutulacaklar.

DIICOT yaptığı açıklamada, grup tarafından cinsel istismara uğrayan altı kişiyi tespit ettiğini ve İngiliz vatandaşlarının kurbanlarla romantik bir ilişki içindeymiş gibi davranacağı, onları Romanya'ya götüreceği ve ardından kurbanları porno oluşturmaya zorlamak için fiziksel şiddet ve psikolojik manipülasyonun bir kombinasyonunu kullanacağı sözde "aşık çocuk" planının ana hatlarını çiziyor. Yerel haber kaynağına göre materyal daha sonra OnlyFans gibi siteler aracılığıyla çevrimiçi olarak satıldı ve şüphelilerin araba, ev ve kripto para satın almak için kullandıkları parayı sağladı.

Sosyal medyadaki kadın düşmanı sonunda yakalandı!

Bu, nisan ayında ABD büyükelçiliğine bir Amerikan vatandaşının Tate'in konutunda zorla tutulduğunu iddia eden şikayetinin ardından müfettişlerin olay yerine ikinci gelişi. O sırada kardeşler de sorgulanmak üzere alınmıştı. Yerel bir gazete, o zamandan bu yana geçen aylarda savcıların delil topladıklarını ve ayrıca Tate kardeşleri ülkedeyken yakalamayı beklediklerini bildirdi.

Bu baskının, Tate’in Thunberg’in kendisine bir hayat kurmasını söylediği tweet’ine, bir Rumen pizza zincirinden pizza yerken görülebildiği ve görünüşe göre şu anki konumunu ifşa ettiği bir videoyu içeren yanıtının sonucunda gerçekleştiği iddia ediliyor. Bu henüz doğrulanmadı; ancak yerel gazete, sosyal ağlarda kardeşlerin Romanya'da olduğuna dair işaretler gördükten sonra polisin harekete geçtiğini bildirdi.

DIICOT ayrıca, Tate'in videolarında sergilediklerine benzeyen lüks arabaların bulanık görüntülerinin yanı sıra silah, bıçak ve para gibi eşyaların yer aldığı baskının kendi videosunu da paylaştı.