Telegram yeni özellikleriyle WhatsApp'ı adeta ezdi; herkes Telegram'a geçiyor

Telegram, WhatsApp kadar yaygın olarak kullanılmıyor ancak işletmeler artık isterlerse bunu müşterileri için bir iletişim seçeneği olarak ekleyebiliyor.

Telegram yeni özellikleriyle WhatsApp'ı adeta ezdi; herkes Telegram'a geçiyor

Mesajlaşma uygulamasındaki herkes artık müşterilerin kendilerini bulmasını ve iletişim kurmasını kolaylaştırmak için tasarlanan özelliklere erişmek için hesabını bir işletme hesabına dönüştürebilecek. Çalışma saatlerini profillerinde görüntüleyebilecek ve konumlarını bir harita üzerinde işaretleyebilecekler. Müşteriler, çalışma saatleri belirlendiğinde, işletmelerin hala açık olup olmadığını ve gün içinde saat kaçta kapanacaklarını bir bakışta görebilecek.

İşletmeler ayrıca başlangıç sayfalarını özelleştirebilecek ve ürünleri ve hizmetleri hakkındaki bilgileri boş sohbetlerde görüntüleyebilecek, böylece müşterilere daha iletişime geçmeden önce kampanyalar hakkında bir fikir verebilecek. Birden fazla soruya yanıt vermeyi kolaylaştırmak için Telegram Business hesapları, hızlı yanıt olarak gönderebilecekleri önceden ayarlanmış mesajları da oluşturup kaydedebilecek.

Telegram yeni özellikleriyle WhatsApp'ı adeta ezdi; herkes Telegram'a geçiyor

Elbette işletmeler kendileriyle iletişime geçen müşterilere otomatik olarak gönderilen karşılama ve uzakta mesajlarını da önceden yazabilecek. Müşterileriyle sohbet etmek için de bir Telegram Botu da kullanabilecekler ancak hepimiz bir müşteri hizmetleri temsilcisiyle konuşmamız gerektiğinde bir robotla konuşmanın ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyoruz. Tüm bu özellikler ücretsiz ancak yalnızca ayda 5 ABD doları tutarındaki Telegram Premium hesabına sahip olanlar için geçerli olacak.

Telegram, yeni iş odaklı özelliklerinin yanı sıra, en az 1.000 aboneye sahip oldukları sürece kanal sahiplerine, kanallarında gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin %50’sini vereceğini de açıkladı. Şirket kurucusu Pavel Durov tarafından daha önce paylaşılan bilgilere göre Telegram mali açıdan iyi durumda görünüyor ve bu kadar cömert olmayı göze alabiliyor. Durov, Financial Times'a mesajlaşma uygulamasının gelecek yıl karlı olmasını beklediğini ve şu anda gelecekteki bir halka arzı araştırdığını söyledi.