TikTok, bazı videolara yaş kısıtlaması getirecek

Şubat ayında TikTok, gençlere yönelik güvenlik özelliklerini artırmak amacıyla belirli içerik türlerine yaş kısıtlaması getirmenin yeni yolları üzerinde çalıştığını söylemişti.

TikTok, bazı videolara yaş kısıtlaması getirecek

Şimdi şirket, “önümüzdeki haftalarda” kullanıma sunmayı planladığı İçerik Düzeyleri adlı derecelendirme sistemi hakkında daha fazla bilgi paylaşıyor.

Şirket, yaklaşımını film ve video oyunu endüstrisi tarafından kullanılan derecelendirme sistemleriyle karşılaştırdı. Bu şirketin genç kullanıcılarının yayınlarından daha "yetişkin" temalara sahip videoları filtrelemek için bir yol aradığı anlamına geliyor. Bu TikTok'un kurallarını ihlal etmeyecek ancak uygulamanın genç kullanıcıları için uygunsuz olabilecek videolar için geçerli olacak.

Değişiklikle birlikte, 13-17 yaş arasındaki gençler, "yetişkinlere uygun veya karmaşık temalar" içeren bir videoyla karşılaştığında, videonun yaş kısıtlaması olduğuna dair bir bildirim görecekler.

TikTok, bazı videolara yaş kısıtlaması getirecek

TikTok bir blog gönderisinde bunu "Bir videonun yetişkinlere göre veya karmaşık temalar içerdiğini, örneğin genç izleyiciler için çok korkutucu veya yoğun olabilecek kurgusal sahneler içerdiğini tespit ettiğimizde, 18 yaşından küçüklerin TikTok'ta izlemesini önlemeye yardımcı olmak için videoya bir olgunluk puanı tahsis edilecektir.” diye açıklıyor.

Şirket, bu olgunluk puanlarını nasıl belirleyeceğini veya videolarını sınıflandırmak için hangi kriterleri kullanacağını henüz paylaşmadı. TikTok, özelliğin hala "erken sürüm" olduğunu ve gelecekte ek yetenekler eklemeyi planladıklarını kaydetti. Şirket yöneticileri daha önce TikTok kullanıcılarının ne tür içeriklerle rahat edeceklerini seçmelerini de istediklerini belirtmişti.

Bu arada uygulama, istenmeyen konuları “Sizin İçin” sayfalarından filtrelemenin yeni bir yolunu da ekliyor. Yine önümüzdeki haftalarda beklenen güncelleme, kullanıcıların artık videolarını görmek istemedikleri belirli kelimeleri veya hashtag'leri sessize almalarını sağlayacak.