TikTok beklenen müjdeyi verdi, geri döndüler

Universal Music bünyesindeki popüler sanatçılar Olivia Rodrigo, Drake ve diğerleri, TikTok platformuna dönüş yaptı. Bu geri dönüş, özellikle genç kullanıcılar arasında büyük bir heyecan yarattı ve sanatçıların yeniden nasıl viral olacağına dair beklentileri arttırdı.

TikTok beklenen müjdeyi verdi, geri döndüler

TikTok ve Universal Music Group (UMG) arasında yapılan anlaşma, Taylor Swift, Olivia Rodrigo, The Weeknd gibi sanatçıların platforma geri dönüş yapmasını sağlayacak. Şubat ayında Universal, çeşitli sanatçılarının şarkılarını platformdan çekmişti ve o zamandan beri, bazı istisnalar dışında, müzikleri platformda yer almıyordu. Her iki taraf şimdi içerikleri hızla platforma geri getirmek için çalışıyor. Anlaşmanın önemli bir yönü de sanatçıların yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklerden korunması. TikTok ve UMG, müzik endüstrisinde AI gelişiminin, sanatçıların ve şarkı yazarlarının ekonomik kazançlarını koruyacak şekilde ilerlemesini sağlamak için iş birliği yapacaklarını açıkladı. Ayrıca, TikTok, platformdan yetkisiz AI üretimi müzikleri kaldırmak ve sanatçı ile şarkı yazarlarının daha iyi tanıtılmasını sağlayacak araçlar üzerinde çalışmayı taahhüt etti.

Bu anlaşmanın bir diğer önemli yönü ise TikTok'un e-ticarete genişlemesiyle ortaya çıkan "yeni monetizasyon fırsatları" içeriyor. TikTok, sanatçılara analitik araçları sunmanın yanı sıra entegre bilet satışı, "Müzik Uygulamasına Ekle" gibi özelliklerle destek olacak.

TikTok beklenen müjdeyi verdi, geri döndüler

Universal, yılın başlarında müziklerini çekerek sert bir adım atmış, bu durum platformun videoları sessize almasına veya diğer etiketlerden parçalarla değiştirmesine neden olmuştu. UMG o zamanlar, "Müzakereler devam ederken, TikTok bizi adil piyasa değerinin çok altında bir anlaşmayı kabul etmeye zorlamaya çalıştı" demişti.

Geçtiğimiz ay, Taylor Swift'in şarkıları TikTok'a geri döndü, muhtemelen kendi hesabını tam olarak kontrol etmesi ve ayrı bir anlaşma yapabilmesi nedeniyledir. Ariana Grande gibi diğer UMG sanatçılarının bazı şarkıları da platformda yer almaya başladı.

Anlaşmazlık, şimdilik geçmişte kalmış gibi görünüyor, ancak bu, TikTok'un şu anki en az problemi. ABD Kongresi, uygulamanın sahibi ByteDance'in uygulamayı satmaması durumunda TikTok'un bir yıl içinde yasaklanmasını öngören bir yasa tasarısı lehine oy kullandı.