TikTok, daha fazla şeffaf olabilmek için verilerini ABD'li araştırmacılara açıyor

ByteDance'a ait hizmet, TikTok'un araştırma API'sini başlattığını ve "şeffaflık ve hesap verebilirliğe devam eden taahhüdünün" bir parçası olarak verilerine daha fazla kişinin erişmesini sağlamaya başladığını söylüyor.

TikTok, daha fazla şeffaf olabilmek için verilerini ABD'li araştırmacılara açıyor

Kısa biçimli video yayınlama uygulaması, İçerik ve Güvenlik Danışma Konseyleri üyelerinin yardımıyla geçen yıldan beri API'sini beta test ediyordu. Şimdi ise ABD'deki kar amacı gütmeyen akademik kurumlarla bağlantılı araştırmacılar için API'nin kullanılabilirliğini genişletiyor.

İlgili üniversiteler ve araştırmacılar tarafından sunulan herhangi bir araştırma önerisinin, ABD'deki ulusal güvenlik incelemelerine uymak için kurulan TikTok'un yeni yan kuruluşu olan ABD Veri Güvenliği (USDS) bölümü tarafından onaylanması gerekecek.

TikTok, daha fazla şeffaf olabilmek için verilerini ABD'li araştırmacılara açıyor

Onaylananlar, genel hesaba ve kullanıcıların uygulamada yayınladığı kullanıcı profilleri, yorumlar, beğeniler ve sık kullanılanlar gibi içerik bilgilerine erişim elde edecek. TikTok'un API'si, araştırmacılara genç neslin sosyal medya kullanımına bir bakış ve genel olarak alternatif bir bilgi kaynağı sağlayabilir. Diğer sosyal ağlar da araştırma API'ları sunuyorr, ancak mesela Twitter örneğinde, insanlarbu bilgileri kullanabilmek için ödeme yapmak zorunda kalacak.

Hizmet, TikTok’un ABD ulusal güvenliği için bir tehdit olmadığını çaresizce kanıtlamaya çalışırken, araştırmacılara şirketin erişilebilir tüm verilerine göz atma imkanı sağlayacak. TikTok ana şirketi ByteDance ABD hükümetiyle yıllardır müzakerelerde bulunuyor, ancak yine de yakın zamanda bazı eyaletler uygulamanın devlete ait telefonlara yüklenmesini yasakladı ve şirket hala tüm ülkede tam yasaklama çağrılarıyla karşı karşıya.