Suudi Arabistan'dan abartılı bir proje daha!

Suudi Arabistan, içi holografik dünyalarla dolu devasa bir küp gökdelen inşa etmek için kolları sıvadı. Bu gökdelen, söylenenler gerçekleşirse, devasa bir sanal gerçeklik planetaryumu olacak.

Suudi Arabistan'dan abartılı bir proje daha!

Riyad merkezli Arab News gazetesinin haberine göre Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Suudi Arabistan'da zaten yeterince devasa inşaat projesi yokmuş gibi, ülkenin başkentinde Yeni Murabba adında devasa bir merkez inşa etme planlarını açıkladı. Merkez, 11,2 kilometrekarelik alanıyla Manhattan'ın yaklaşık üçte biri büyüklüğünde olacak.

Yüksekliği 400 metre olacak!

Dünya’nın en büyük modern şehir merkezi olacağı söylenen bu inşaatın en büyük özelliği, ortasında Mukaab olarak adlandırılan içi boş, küp tasarımlı bir gökdelen olacak olması. Gökdelenin yüksekliği 400 metre olacak. Ortasında bir de kule olacak olan devasa yapı Dünya’nın en büyük gökdelenleriyle yarışacak.

Mukaab’ın kendi başına 35,2 kilometrekarelik bir iş alanı sağlaması planlanıyor ki bu da Dünya’daki tüm binaları gölgede bırakıyor. Turistik yerlerden otellere, konut alanlarından ticari alanlara kadar her şeyin yapının içinde toplanması planlanıyor.

Tasarımcılar gökdelenin içinde bir dijital dünyanın da kurulacağını ve böylece binanın kullanıcılara tam bir metaverse deneyimi sağlayacağını söylüyor. Tanıtım videosunda da görüldüğü gibi, çalışanlar isterlerse denizin dibinde, isterlerse Avatar’ın dağlarında çalışabilecekler. Bir başka deyişle, bu bina devasa bir sanal gerçeklik planetaryumuna benziyor.

2030 yılında tamamlanacak

Binanın sürdürülebilir bir yapıda olacağı ve çevreye zarar vermeyeceği de belirtiliyor. Gökdelenin 2030’da tamamlanacağı açıklandı ancak bu inşaat süresi, bu boyuttaki bir yapı için son derece kısa görünüyor.