Sosyal Medya

TikTok Facebook'u solladı!

TikTok, 2020'de dünyanın en çok indirilen uygulaması olarak Facebook'u geride bırakmayı başardı. İşte detaylar.

TikTok Facebook'u solladı!

2020'de yapılan küresel indirme anketi sosyal medya uygulamaları arasındaki rekabetin sonuçlarını ortaya koydu. TikTok hızla gelişen popülaritesi sayesinde 2020 yılında Facebook'u geride bırakmayı başardı. 

Whatsapp'ın güncellenen gizlilik sözleşmesi sebebiyle kişisel mahremiyet konusundaki endişeler artmıştı. Bunun neticesinde bir çok Whatsapp kullanıcısı Telegram'a geçiş yaptı. Telegram da böylece en çok indirilen uygumalalar listeinde yerini almış oldu.

Facebook, 2020'de en çok indirilen sosyal medya uygulaması oldu

TikTok Facebook'u solladı! - Resim : 1

ByteDance, TikTok'un uluslararası sürümünü 2017'de piyasaya sürdü. O zamandan beri Tiktok ciddi bir gelişme gösterdi. Hızlıca popüler olan uygulama WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger'ı indirme sayılarında sollamıştı. Görünüşe göre şirketin mevcut başarısı 2020'de de devam etmiş.

Tiktok'un 2020'de mevcut başarısını sürdürmesinin bazı sebepleri var. Koronavirüs ile birlikte hayatımıza giren karantinalarda insanların sosyal medyada daha uzun vakit geçirmesi bu sebeplerden biri. Ancak bazıları TikTok ile paylaşılan kişisel bilgilerin güvenli olmadığına inanıyor. 2020'de eski Başkan Donald Trump, şirkete ABD operasyonlarını satması veya yasaklanması çağrısında bulunmuştu. Trump'ın halefi Joe Biden, başkanlık kararnamesini geri çekti. 

Küresel çapta tüm indirme oranlarını içine alan anket, 2020'nin en çok indirilen ikinci uygulamasının ise Facebook olduğunu gösterdi. En çok indirilen uygulama olarak üçüncü sırada WhatsApp, yer alırken dördüncü sırada ise Instagram ve beşinci sırada da Facebook Messenger yer aldı. 

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Facebook u terk ettim. Bıraktım. Facebook suz yaşayacağım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.