Sosyal Medya

TikTok için kırmızı alarm: Her an tamamen yasaklanabilir

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, Amerika macerasının sonuna gelmiş olabilir.

TikTok için kırmızı alarm: Her an tamamen yasaklanabilir

Çin merkezli sosyal medya devi TikTok, kısa sayılabilecek bir süre önce ortaya çıkmasına rağmen bu süre içerisinde kullanıcı sayısını 1 milyar kişi sınırına yaklaştırmış ve bu sayede de dünyanın en önemli sosyal medya platformları arasına girmeyi başarmıştı. Bununla birlikte TikTok’un bu yükselişi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin son zamanlarda Çin’e karşı büyüyen baskıcı yaklaşımı bir arada düşünüldüğünde, Çin merkezli bu sosyal medya platformunun başına kötü şeylerin gelmeme ihtimali neredeyse yoktu, öyle de oldu.

Buna göre ilk kötü haberi geçtiğimiz aylarda alan TikTok, uygulamanın ABD ordusunda kullanımının yasaklandığını öğrenmişti. Sonraki zamanlarda yavaş yavaş eyaletler düzeyindeki devlet kurumlarında da engellemelerin başlaması şirket yetkililerinin canını sıkmaya başlarken, bu listeye katılan son isimse Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaleti oldu.

TikTok için kırmızı alarm: Her an tamamen yasaklanabilir

Georgia Valisi Brian Kemp tarafından yapılan açıklamayla birlikte Georgia sınırları içerisinde bundan sonra eyalete ait hiçbir cihazda TikTok’a erişim sağlanamayacağı duyurulurken, Vali Kemp bu kararın arkasında yatan nedenin söz konusu uygulama aracılığıyla Çin’in Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini tehdit etmesi olduğunu öne sürdü.

Sebep her ne olursa olsun, toplamda 50 eyaleti bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia ile birlikte 11 eyaletinde TikTok’un yasaklanması, genel bir yasaklama beklentisinin daha da artmasına neden oldu. Bakalım TikTok cephesi bu son gelişme karşısında nasıl bir tutum sergileyecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.