Sosyal Medya

Twitter çalışanı casuslukla suçlandı!

Yeni sahibiyle ilgisi olmayan nadir bir Twitter vakasında, Suudi Arabistan adına casusluk yapmaktan hüküm giymiş eski bir çalışan çarşamba günü üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Twitter çalışanı casuslukla suçlandı!

Ahmed Abouammo, Ağustos ayında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın bir yardımcısından rüşvet almaktan suçlu bulundu. Abouammo’nun para karşılığında, muhalifleri takip etmeye ve susturmaya yardımcı olabilecek  bazı hassas hesap bilgileri sağladığı iddia ediliyor.

Mısır'da doğan bir ABD vatandaşı olan Abouammo, savcıların yedi yıl istedikleri ceza davasında üç  buçuk yıllık bir hapis cezasına mahkum edildi.

Twitter çalışanı casuslukla suçlandı!

Eski Twitter medya ortaklığı yöneticisi, yalnızca işini yaptığını söyledi, ancak kanıtlar, bin Salman'ın yardımcısından 300.000 dolar ve 20.000 dolarlık bir Hublot saati aldığını ortaya koydu. Ağustos ayı sonlarında bir Twitter muhbiri, skandalın şirketteki daha geniş bir gevşek veri güvenliği uygulamasını yansıttığını öne sürdü.

Davada Abouammo ile birlikte iki kişi daha suçlandı. Suudi vatandaşı Ali Alzabarah, savcıların yüksek profilli muhalif (ve Cemal Kaşıkçı müttefiki) Omar Abdulaziz'inki de dahil olmak üzere 6.000'den fazla hesabın kişisel bilgilerini ele geçirdiğini söylenen başka bir eski Twitter çalışanı. Üçüncü kişi olan Ahmed Almutairi de suçlandı ancak kendisi Twitter çalışanı değil. İddiaya göre Almutairi Twitter çalışanları ve Suudi hükümeti arasında bir bağlantı görevi gördü. Üç kişiden yalnızca Abouammo suçlamalarla yüzleşmek için ABD'deydi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.