TikTok kullanıcılarına bir kötü haber daha! Yasaklanması artık kesinleşti

TikTok'un geleceği, şirketi kendisini satmaya veya Amerika Birleşik Devletleri'nde bir yasakla karşı karşıya kalmaya zorlayacak yeni bir yasa tasarısına verilen destek arttıkça giderek belirsiz görünüyor.

TikTok kullanıcılarına bir kötü haber daha! Yasaklanması artık kesinleşti

Şimdi, Başkan Joe Biden, Meclis'teki ilk yasama engelini ortadan kaldırdıktan bir gün sonra, tedbiri desteklediğini açıkladı.

CBS News tarafından aktarılan açıklamalarda “Eğer komiteden geçerse imzalayacağım" dedi. Bu hafta başında tanıtılan "Amerikalıları Yabancı Düşmanların Kontrollü Uygulamalarından Koruma Yasası" adı verilen yasa tasarısı TikTok'a ana şirket ByteDance'ten ayrılması veya ABD'de uygulama mağazası düzeyinde bir yasakla karşı karşıya kalması için altı aylık bir süre verecek.

TikTok, tasarının uygulamanın "tamamen yasaklanmasını" zorlamak için örtülü bir çaba olduğunu söyledi. Şirket bu hafta başında yaptığı açıklamada, "Bu yasanın önceden belirlenmiş bir sonucu var: TikTok'un ABD'de tamamen yasaklanması" dedi. "Hükümet 170 milyon Amerikalının Anayasal haklarını ifade etme özgürlüğünü elinden almaya çalışıyor. Bu, milyonlarca işletmeye zarar verecek, sanatçıların izleyici kitlesini mahrum bırakacak ve ülke çapında sayısız yaratıcının geçim kaynaklarını yok edecek."

TikTok kullanıcılarına bir kötü haber daha! Yasaklanması artık kesinleşti

Şirket ayrıca milyonlarca kullanıcısını bu tedbire karşı çıkmaya teşvik etti. Perşembe günü, tasarının komite tarafından oylanması öncesinde uygulama, kullanıcıların temsilcilerini arayıp yasaya karşı çıkmalarını isteyen anlık bildirimler gönderdi. Çalışanların gençlerden yüzlerce çağrı alması nedeniyle, bildirimlerin birçok Kongre ofisinde çağrı seline yol açtığı bildirildi.

Tasarının öne çıkan bir rakibi daha var: Eski Başkan Donald Trump. Trump ayrıca görevde olduğu süre boyunca TikTok'un bir ABD şirketine satışını zorlamaya çalışsa da eski başkan uygulamanın yasaklanması gerektiğine inanmadığını söyledi. Truth Social'daki bir gönderide "TikTok'tan kurtulursanız, Facebook ve Zuckerschmuck işlerini ikiye katlayacak" diye yazdı.