Yapay zekaya yön veren OpenAI yaptığı büyük yanlıştan döndü! Peki şimdi ne olacak?

Sam Altman'ın OpenAI yönetim kurulundaki görevine yeniden başlaması, arkasındaki nedenler hala bir muamma olmakla birlikte, yapay zeka dünyasında önemli yankılar uyandırıyor.

Yapay zekaya yön veren OpenAI yaptığı büyük yanlıştan döndü! Peki şimdi ne olacak?

Bu dönüş, Altman'ın önceki ayrılışının sebepleri üzerinde spekülasyon yapılmasına yol açarken, OpenAI'nin gelecekteki yönü hakkında da çeşitli tahminlerin ortaya atılmasına neden oluyor.

Sam Altman, OpenAI'nin kurucusu olduğu şirketten dört ay kadar sonra ani bir şekilde çıkarıldıktan ve hemen ardından yeniden işe alındıktan sonra, şirketin yönetim kuruluna geri döndü. Altman, Kasım ayında yapay zeka şirketinin en üst yöneticisi olarak geri dönmüş olsa da, onun dönüşünü ve davranışlarıyla ilgili yürütülen soruşturmayı geçici bir yönetim kurulu denetledi.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, bu soruşturma artık tamamlandı ve yönetim kuruluna üç yeni üye eklendi. Eklenenler arasında Instacart CEO'su ve eski Meta yöneticisi Fidji Simo, eski Sony yöneticisi Nicole Seligman ve Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın eski CEO'su Dr. Sue Desmond-Hellmann bulunuyor. Salesforce'un eş-CEO'su Bret Taylor, ekonomist Larry Summers ve OpenAI'nin kurucu ortağı Greg Brockman, geçici üç kişilik yönetim kurulunda görev aldı ve Taylor başkan olarak görevine devam edecek.

Yapay zekaya yön veren OpenAI yaptığı büyük yanlıştan döndü! Peki şimdi ne olacak?

Bu duyuru, Altman'ın ani görevden alınmasıyla sarsılan yapay zeka şirketi için karmaşık birkaç ayın sonunu işaret ediyor.

Cuma günü, OpenAI ayrıca, Altman'ın işten çıkarılmasına yol açan olayları bağımsız bir şekilde araştırması için Aralık 2023'te tuttuğu WilmerHale hukuk firmasının bulgularının özetini yayınladı. Bununla birlikte, Altman'ın başlangıçta neden işten çıkarıldığını tam olarak öğrenmek konusunda daha da yakınlaşamadık.

WilmerHale, "Önceki Yönetim Kurulu'nun kararının ürün güvenliği veya güvenliği, geliştirme hızı, OpenAI'nin finansları veya yatırımcılara, müşterilere veya iş ortaklarına yapılan açıklamalarla ilgili endişelerden kaynaklanmadığını" buldu. Özet, "Bunun yerine, önceki Yönetim Kurulu ile Bay Altman arasındaki ilişkinin bozulması ve güven kaybı sonucunda alındığını" belirtti. WilmerHale ayrıca, OpenAI'nin önceki yönetim kurulunun, Altman'a endişelerine yanıt verme fırsatı vermeden ve "anahtar paydaşlara" haber vermeden ani bir şekilde işten çıkardığı sonucuna vardı.

Bu sonuca varmak için firma, son birkaç ay içinde OpenAI çalışanları ve önceki yönetim kurulu üyeleri de dahil olmak üzere 30.000'den fazla belgeyi gözden geçirdi ve onlarca röportaj yaptı.