Sosyal Medya

TikTok sansürden dolayı ülkeden çekilme kararı aldı!

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok radikal bir karara imza attı. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.


Sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk uygulamalardan biri olan TikTok radikal bir karara imza attı. Çinli ByteDance'a ait olan TikTok'tan yapılan açıklamada Hong Kong'dan çekileceği belirtildi.

Peki ne oldu da TikTok bu ülkedeki ticari faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Aslında olanlara çok da yabancı değiliz.

Malum son dönemde Türkiye'de de sosyal medya ile ilgili bir yasanın yürürlüğe girmesi söz konusu. Bu yasa çerçevesinde bazı içeriklere ya da mecralara sansür gelmesi de olası.

TikTok sansürden dolayı ülkeden çekilme kararı aldı!

Hong Kong hükümeti TikTok'tan kullanıcı verilerini kendileriyle paylaşmasını istedi. Çinli şirket, hükümetin bu isteğine şiddetle karşı çıktı. Bunun üzerine Hong Kong, sosyal medya uygulamaları üzerinde daha fazla kontrol sağlamak, sansür uygulamak ve verilerin hükümete devredilmesini kolaylaştırmak için bir yasa hazırladı ve meclisten geçirdi.

Bu hamlenin ardından TikTok Hong Kong'dan tamamen çekilme kararı aldı. Reuters'da yer alan ve bir şirket sözcüsünün raporuna dayandırılan bu söylemlerin ne derece doğru olduğu ise merak konusu.

Muhtemelen sosyal medya tarafında diğer mecralar da TikTok ile benzer bir duruş sergileyeceklerdir. Sonuçta hiçbir popüler sosyal medya kanalı kullanıcı verilerini hükümetlerle paylaşmaya sıcak bakmıyor.

Zaten Çin'de pek çok sosyal medya kanalının aktif olarak kullanılamamasının nedeni de tam olarak bu. 

Hali hazırda ülkemizde böyle bir durum ise söz konusu değil.

Yorumlar
ernfdn
bende türkiyeden çekiliyo sandım çok sevinmiştim ya silin artık şu tiktok belasını ülkeden ya acayip aptal acayip gerizekalı bişey
Cevapla
berk
çok saçma ve boş bi uygulama.
Cevapla
Büşra
Yorumlardaki kişilere söylüyorum tiktoka isteyen bakar vidio çeker bakak istemiyosanız silin yüklemeyin zorlamı
Cevapla
İnsan
Senden tek bir ricam var sayın kardeşim. sen o küçük çocukların küçük kızların zavallı annelerin boşlukta kalmış erkeklerin bunu yapabileceğini inanıyor musun. Bizim derdimiz buna kapasitesi olmayan insanları uyandırmak senin derdin ise isteyen uyusun isteyen ölsün. Bu bize hiçbir zaman uymadı umarım senin gibi düşünenler çok uzun bir tatile çıkarlar Fransa'ya belki hollanda'ya. lütfen sinirlenip küfür etmeye başlamadan önce bir iki kere oku sonra istediğini söyle canın sağ olsun. Ya da sana bu farkındalığı aşılama yanlara üzül
10.Köy
Teknolojinin Ahaber'i " Teknoloji Oku" ....Lütfen adam gibi başlık atın...çünkü zamanımız çok ama çok değerli...anlaşıldımı ?
Cevapla
Machete
Ya oğlum tr den çekildi diye bi mutlulukla bir hışınla girdim şimdi zıttı bir şekilde çıkıyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.