Sosyal Medya

TikTok, videoları neden 'Sizin İçin' sayfasında önerdiğini açıklayacak

TikTok'un "Sizin İçin" sayfasına güç veren algoritma, uzun zamandır hem hayranlık hem de şüphe kaynağı.

TikTok, videoları neden 'Sizin İçin' sayfasında önerdiğini açıklayacak

Hayranlar genellikle uygulamanın ürküten doğruluğuna dikkat çekerken, TikTok eleştirmenleri zaman zaman şirketin kullanıcılarını daha hain şekillerde etkilemek için algoritmasını kurnazca manipüle edebileceğini düşünüyor.

Şimdi şirket, algoritmasının bazı saklı yönlerini açığa çıkarmak için yeni adımlar atıyor. Uygulama, "insanların belirli bir videonun kendilerine neden önerildiğini anlamalarına yardımcı olacak" bir özellik sunacak. Güncelleme ile kullanıcıların, öneride rol oynayan bazı faktörleri görebilmek bir soru işareti simgesine dokunmaları gerekecek.

Bir blog gönderisinde şirket, "öneri sisteminin teknik modellerden güç aldığını" ve özelliğin "teknik ayrıntıları daha kolay anlaşılır" hale getirmeyi amaçladığını belirtiyor. Şimdilik bu, paylaşılan ayrıntıların biraz belirsiz olduğu anlamına da geliyor. Örneğin, "bu video ABD'de popüler" ve "Hanna'yı takip ediyorsun" Tiktok'un yaptığı açıklamalardan bazı örnekler. Diğer açıklamalar da "izlediğiniz, beğendiğiniz veya paylaştığınız içerik, yayınladığınız yorumlar veya aramalar gibi kullanıcı etkileşimlerine" dayalı olabilir gibi genel ifadeler.

TikTok, videoları neden 'Sizin İçin' sayfasında önerdiğini açıklayacak

Şirket, bu özelliğe zaman içinde "daha fazla ayrıntı ve şeffaflık" eklemeyi planladığını, ancak açıklamaların sonunda daha ayrıntılı hale gelebileceğini söylüyor. Bir TikTok sözcüsü, gelecekteki güncellemelerin, kişinin hesap ayarları gibi uygulamanın algoritmasını etkileyen diğer faktörleri de içerebileceğini söyledi.

Bu özellik, TikTok'un veya ana şirket ByteDance'in algoritmayı kullanıcıları manipüle etmek için kullandığını düşünen eleştirmenleri pek yatıştırmayacak olsa da, önerilerini kullanıcıları için biraz daha anlaşılır hale getirmeye yardımcı olabilir. Ve değişiklik, TikTok'un uygulamasının iç işleyişi hakkında daha şeffaf olmaya istekli olduğunu kanıtlamak için yaptığı hamlenin bir parçası. Şirket ayrıca, algoritmalarının ve içerik denetleme sisteminin gözden geçirilmesi için Oracle ile ortaklık kurdu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.