TikTok videolarından para kazanmanın önü açılıyor

TikTok, büyümeye devam etmek için temel bir stratejiyi kullanabilir: içerik oluşturucuların ekstra para kazanmasına yardımcı olmak.

TikTok videolarından para kazanmanın önü açılıyor

Bilgi kaynakları, TikTok'un üreticilerin belirli bir videonun izlenebilmesi için 1 ABD Doları (veya kendi seçtikleri bir başka fiyat) talep etmesine izin verecek bir ödeme duvarı özelliği geliştirdiğini iddia ediyor. Sistemin tam olarak nasıl çalışacağı net olmasa da, bu, influencer’ların en popüler kliplerinden doğrudan kar elde etmelerine yardımcı olacak.

TikTok, Engadget'e yaptığı açıklamada “hizmetini yaratıcılar için ‘değerli ve ödüllendirici’ hale getirmek için yeni yollar bulmaya ‘kararlı' olduğunu” söyledi. Ödeme duvarının ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil, ancak yenilenecek İçerik Oluşturucu Fonu mart ayında başlayabilir. Şirketin Brezilya ve Fransa'da yeni finansman sistemini test ettiği bildiriliyor.

TikTok videolarından para kazanmanın önü açılıyor

Pandemi sırasında TikTok Amerikan kullanıcı tabanı hızla artarken, bu kitle 2022'de durgunluğa uğradı. Ödeme duvarları ve yeni bir İçerik Oluşturucu Fonu, sosyal medya yıldızlarının hit videoların Instagram veya Snapchat yerine TikTok’ta yayınlamasını sağlayabilir. Firmanın zaten reklam gelirini paylaşan YouTube’unkine benzer bir programı var, ancak bu yalnızca sınırlı sayıda üst düzey kullanıcı tarafından kullanılabiliyor.

ABD’de federal ve eyalet politikacıları TikTok’u Çin hükümetinin uygulamayı casusluk ve propaganda için kullanabileceği endişeleri nedeniyle, en azından, hükümet cihazlarında yasaklamak için bir süredir bastırıyor. Şirket uzun süredir bu suçlamaları reddediyor ve CEO'su mart ayında Meclis komitesi önünde ifade vermeye hazırlanıyor. Ancak şirket yetkilileri ikna edemezse, ABD’ye yönelik bütün büyüme stratejileri hızla çökebilir.