Sosyal Medya

Meta, Trump'ın Facebook ve Instagram hesaplarını geri yükledi

Meta, söz verdiği gibi, eski başkan Donald Trump'ın Facebook ve Instagram hesaplarını, her iki platformda da askıya almasının ardından iki yıl sonra geri yükledi.

Meta, Trump'ın Facebook ve Instagram hesaplarını geri yükledi

Şirket daha önce konuyla ilgili "tekrarlanan suçları caydırmak" için  bu hesaplara ekstra “yasaklar" uygulayacağını söylemişti.

Twitter ve diğer hizmetler gibi Meta da, Capitol Hill ayaklanmasına katılanları övdükten sonra Ocak 2021'de Trump'ı tüm platformlarından kovmuştu. Şirket, hesabı süresiz olarak askıya almadan önce iki politika ihlali nedeniyle hesapları başlangıçta 24 saatliğine kilitlemişti. Meta'nın Gözetim Kurulu da yasağın ele alınma şeklini eleştirenler arasında yer almıştı.

Meta, Trump'ın Facebook ve Instagram hesaplarını geri yükledi

Şirket daha sonra Trump'ın hesaplarının iki yıl süreyle askıda kalacağını ve ardından durumu yeniden değerlendireceğini söylemişti. Ocak ayı sonlarında ise Meta’nın hesaplarını geri yüklemesi için zorladığı bildirildikten kısa bir süre sonra, Trump'ın yakında platformlara yeniden erişim sağlayacağı ortaya çıkmıştı.

Üçüncü kez Beyaz Saray'a aday olan Trump hesapların geri verilmesinin ardındanher iki platformda da hiçbir şey yayınlamadı. Trump’ın halihazırda bir "Özgür konuşma" uygulaması olan Truth Social ile bir anlaşması bulunuyor. Bu anlaşmaya göre Trump sosyal medya gönderilerini önce orada paylaşmak zorunda ve en az altı saat boyunca başka hiçbir yerde paylaşamıyor. Twitter, Trump'ın hesabını geçen yılın sonlarında geri vermişti ancak Trump bir zamanlar en sevdiği sosyal medya platformuna da henüz geri dönmedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.