TikTok yasaklanmaya devam ediyor!

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından birisi olan TikTok, bir ülkede daha yasaklandı. İşte detaylar!

TikTok yasaklanmaya devam ediyor!

Instagram’dan sonra belki de dünyanın en popüler sosyal medya platformu şu anda TikTok. Ancak söz konusu uygulamayı diğerlerinden ayıran önemli bir özelliği var ki o da Çin menşeli olması. Twitter, Instagram, WhatsApp ve Facebook gibi platformların hepsi ise ABD’li. Dolayısıyla bu noktada TikTok için biraz yalnızlaştırma politikası uygulanıyor.

TikTok yasaklanmaya devam ediyor!

Bu politikanın baş sorumlusu ise elbette ki ABD. Demin saydığımız sosyal medya uygulamalarının reklam gelirlerinin TikTok yüzünden azaldığı bir gerçek. İşte bu sebepten dolayı ABD hükümeti TikTok’un ulusal güvenlik sorunu oluşturduğunu söyleyerek uygulamayı kademeli olarak yasaklamaya çalışıyor. Çin menşeli platformun kullanıcıları hakkında çok fazla veri topladığını ileri süren ABD, TikTok’un kullanımını hükümet yetkilileri için yasaklama kararı almıştı. Aynı kararın Kanada ve Avrupa Birliği’nce alınması da uzun sürmedi ve de uygulamanın kullanım alanı daraltılmaya çalışıldı.

Şimdilerde ise bir başka ülke daha TikTok’un kamu çalışanları için kullanımını yasakladı. Yeni Zelanda hükümeti tarafından meclise taşınan ve mecliste kabul gören karara göre artık kamu personelleri ne iş ne de özel telefonlarında TikTok kullanamayacak. Bakan ve bakanlıkların sosyal medya sorumluları ise söz konusu karardan muaf sayılacak. Önümüzdeki dönemlerde platformun başka ülkelerde de yasaklanıp yasaklanmayacağını ise bekleyip göreceğiz.