Sosyal Medya

TikTok yayıncıları ciddi paralar kazanabilir!

TikTok yayıncıları yakın zamanda ciddi paralar kazanmaya başlayabilir. Nasıl mı? İşte bu sorunun yanıtı.

TikTok yayıncıları ciddi paralar kazanabilir!

Youtube, Instagram Reels gibi içerik uygulamaları gibi TikTok da son yıllarda kısa video üretenlenlerin gelir elde etme imkanı sağlayan platformlar arasında yer almaktadır.

Mevcut haliyle popüler yayın yapan içerik üreticilerine ödeme yapan uygulama, içerik üreticilerine para kazanmaları için yeni bir yol daha sunuyor. Şirket, videolarını belirli reklamlarla birlikte yayınlayan en iyi içerik üreticileri ile gelirlerinin belirli bir oranını paylaşmayı planlıyor. İçerik üreticilerine şimdiye dek bir ödeme yapma imkanı sunmayan platformun Youtube’un içerik üreticilerine ödeme şekline benzer bir yöntem izleyeceği öngörülüyor.

TikTok yayıncıları ciddi paralar kazanabilir!

TikTok Pulse adlı yeni programı ile şirket, TikTok’ta yayınlanan en iyi videoların %4’ünde reklam gösteren içerik üreticilerine, reklam gelirlerinden pay vermeyi amaçlıyor.

En az 100.000 takipçisi olan içerik oluşturucular ve yayıncılar videoları eklendiğinde pay almaya hak kazanacaklar.

TikTok’un Kuzey Amerika biriminin yöneticilerinden Sandie Hawkins The Verge’e verdiği demeçte, Pulse’dan ede edilen reklam gelirinin yüzde 50’sini onaylı içerik üreticileri ile paylaşacağını bildirdi. Youtube’un içerik üreticilerine sunduğu ödemeye yakın bir şekilde (%55) reklam gelirlerinden pay açıklayan Hawkins TikTok Pulse’ın ABD’de Haziran ayında uygulamaya geçeceğini ve sonbahara doğru da daha çok ülkede yaygınlaşmış olacağını bildiriyor.

Bu yeni uygulamaya dek TikTok içerik oluşturucularına videoların popülaritesine göre ödeme yapan bir fon üzerinden ödeme yapıyordu. İçerik üreticiler yeni uygulamanın küçük tutarlarda ve düzensiz ödeme sağlayacağını ileri sürerek eleştiri getiriyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.