TikTok'un yasaklanması için bir kez daha kolları sıvadılar!

Amerikalı politikacılar TikTok'a erişimi kısıtlamakla kalmayıp doğrudan yasaklamak üzere harekete geçmeye hazırlanıyor.

TikTok'un yasaklanması için bir kez daha kolları sıvadılar!

Meclis ve Senato üyeleri, Çin, Rusya, Küba, İran, Kuzey Kore veya Venezuela'daki veya bunlardan etkilenen herhangi bir sosyal medya şirketinden yapılan işlemleri engelleyecek yasa tasarıları çıkardılar. ANTİ-SOSYAL ÇKP Yasası (Çin Komünist Partisinin Ulusal İnternet Gözetim, Baskıcı Sansür ve Etki ve Algoritmik Öğrenme Tehditini Önleme), TikTok'a ve Amerikan kullanıcı verilerini teorik olarak baskıcı hükümetlere aktarabilecek, haberleri sansürleyebilecek veya halkı başka bir şekilde manipüle edebilecek diğer uygulamalara erişimi engellemeyi amaçlıyor.

Gerekçe aslında ABD siyasilerinin yıllardır savunduğu şeylerin bir sonucu. TikTok, ABD verilerini yurt içinde depolayarak, uluslararası operasyonlarını Çin'den uzaklaştırmak için çaba harcarken, eleştirmenler ana şirket ByteDance'in en nihayetinde yine de Çin hükümetinin insafına kaldığını savunuyor. TikTok, sık sık tekrarlanan iddialara göre, elindeki veriler ile potansiyel olarak hükümet çalışanlarının profilini çıkarabilir ve Amerikalıları izleyebilir.

TikTok'un yasaklanması için bir kez daha kolları sıvadılar!

Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, Kongre üyelerinin ulusal güvenlik incelemesinin sona ermesini beklemek yerine uygulamayı yasaklamak için yasa çıkarmasının "rahatsız edici" olduğunu söyledi. Firma, güvenlik görevlilerinin gözetimi altında geliştirilen planlar hakkında Kongre'ye "bilgi vermeye devam edeceğini" de sözlerine ekledi. Sosyal ağ, sürekli olarak Amerikalı kullanıcıları takip etme veya Çin'in ülkeyi gözetleme çabalarına kasıtlı olarak yardım etme planlarına ortak olduğunu reddediyor.

TikTok zaten bazı diğer yasal işlemlerle karşı karşıya. Maryland ve Güney Dakota eyaletleri, güvenlik endişeleri nedeniyle hükümet cihazlarında TikTok'u yasakladı. Bu arada Indiana, kullanıcıları Çin'in veri erişimi ve çocuk güvenliği ihlalleri konusunda kandırdığı iddiasıyla TikTok'a dava açtı. Bu dava, TikTok'a para cezası verilmesini ve hizmetin bilgi işleme ve pazarlama girişimlerinde değişiklik yapmasını talep ediyor.

Tasarıların yasalaşıp yasalaşmayacağı henüz kesin değil. Başkan Biden geçtiğimiz günlerde, eski Başkan Trump'ın TikTok indirmelerini yasaklama emrini iptal ederek, bunun yerine yeni bir ulusal güvenlik incelemesi talep etmişti. Biden’ın kendi emrini geçersiz kılması beklenmiyor. TikTok yasağı tasarısının yeterli oyu alarak Biden'ın masasına ulaşmak için yeterli desteği alıp alamayacağı henüz belli değil.