Sosyal Medya

Türkiye'de sosyal medya platformlarına reklam yasağı geliyor!

Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn Türkiye'de 3 ay boyunca reklam gösteremeyecek. Peki, sosyal medya Türkiye'de gerçekten de reklamsız mı olacak?

Türkiye'de sosyal medya platformlarına reklam yasağı geliyor!

Türkiye'de Ekim ayında Sosyal Medya Düzenlemesi yürürlüğe girmişti. Sosyal Medya Düzenlemesi'ne göre Türkiye faaliyet gösteren platformlar, ülkemizde temsilci bulundurması gerekiyor. Temsilci bulundurmayanlara ise bir takım yaptırımlar uygulanacaktı. Ancak Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn bu yasaya uymamıştı.

Türkiye'de sosyal medya platformlarına reklam yasağı geliyor!

1 Ocak 2021 itibariyle Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn'e verilen süre doldu. Bu yüzden bu platformlar Türkiye'de reklam gösteremeyecek. Peki, bu ne anlama geliyor? Gerçekten de bu platformlarda reklam görmeyecek miyiz?

Aslıda bu soruya hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Örneğin; Instagram Hikayeleri'nde zırt pırt çıkan reklamlar kalkacak. Ancak bunun yerine para ile verilen içerik üreticilerin yukarı kaydırın temalı reklamları gösterilecek. Yani yine sosyal medya platformlarında reklam görmeye devam edeceğiz.

sosyal medya

Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn gibi platformlar ülkemizde temsilci bulundurmamaya devam ederlerse, bu platformlara trafik yaptırımı uygulanacak. Bir süre daha temsilci bulundurmayan bu platformların hızları düşürülecek. Örneğin; Twitter temsilci bulundurmaz ise, Twitter'da fotoğraf veya videonun yüklenmesi için dua etmeniz gerekecek. Çünkü ciddi ölçüde bir yavaşlatma uygulanacak.

Yeni sosyal medya yasasına göre Türkiye'de temsilci atamayan günlük erişimi 1 milyonu geçen sosyal medya platformlarına aşağıdaki sıra ile ceza verilecek:

 • TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Kasım 2020
  10 milyon TL ceza (Verildi)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Aralık 2020
  30 milyon TL ceza (Verildi)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Ocak 2021
  Reklam yasağı 
 • 3 AY İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Nisan 2021
  Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
 • 30 GÜN SONRA DA TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Mayıs 2021
  Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak

Daha önce bu konuyla ilgili bir video hazırlamış ve sürecin takvimsel olarak nasıl ilerleyeceğini bu videoda anlatmıştık:

Türkiye'deki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformların en kısa sürede temsilci atayacağını düşünüyoruz. Aksi durumda hem reklam gelirlerinden mahrum kalacaklar hem de kullanıcı kaybedecekler. 80 milyonu aşan Türkiye nüfusunu dev firmaların kaybetmeye hiç niyetlerinin olmadığını belirtelim.

Yorumlar
💎G@kko💎
Yerli ve milli sosyal medya uygulamalarını dört gözle beklim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.