Twitch, açık derin sahtekarlıklara karşı daha sert bir tavır alacak

Twitch, müstehcen deepfake görüntüleri ve videoları zaten yasaklıyor, ancak bugün bunlara karşı daha sert bir tavır almaya başlıyor.

Twitch, açık derin sahtekarlıklara karşı daha sert bir tavır alacak

Canlı yayın hizmeti, yalnızca kısa bir süre gösterilse veya varlığını eleştirmek için bile olsa, sentetik NCEI (rıza dışı istismar içeren görüntüler) yasağını içerecek şekilde yetişkin çıplaklığına ilişkin politikasını güncelliyor. Ayrıca, kasıtlı olarak rıza dışı deepfake'ler oluşturmanın ve paylaşmanın yasağa yol açabileceğini açıkça ortaya koymak için cinsel şiddet ve sömürü politikalarını gözden geçiriyor.

Politika değişiklikleri önümüzdeki ay içinde yürürlüğe girecek. Şirket, eklenen net ve modernleştirilmiş dilin potansiyel suçluları caydıracağını umuyor. Şirket, 14 Mart'ta NCEI uzmanı Zara Ward ile birlikte, kötü amaçlı deepfake’leri tespit edip bunlarla başa çıkmak için sanal bir İçerik Üretici Kampı düzenliyecek.

Güncelleme, tanınmış yayıncı Atrioc'un, bazı yüksek profilli içerik oluşturucular da dahil olmak üzere kadın Twitch yayıncılarının deepfake'lerine erişim satan bir web sitesine sahip bir tarayıcı sekmesini kısaca gösterdiği bir olayın ardından geldi.

Twitch, açık derin sahtekarlıklara karşı daha sert bir tavır alacak

Atrioc o zamandan beri pek çok defa özür diledi ve yalnızca "hastalık derecesinde meraklı" olduğunu, ancak bunun yayıncıları ve izleyicileri yine de kızdırdığını anladığını söyledi. Kadınların hiçbiri ise bu görüntülere rıza göstermiş değildi.

Twitch'teki kadınlar, müstehcen içeriği yasaklayan politikaları ihlal ettikleri iddiasıyla onları yasaklatmaya çalışan tugaylar da dahil olmak üzere, tacize yabancı değiller. Twitch, taciz ve trollemeyi caydırmak için daha fazla araç ekledi, ancak eleştirmenler, onu tacize olanak tanıyan ve kadınları muhafazakar giyinmeye zorlayan kafa karıştırıcı yönergeler uygulamakla da suçladı.

Deepfakes, akıllı müzik videoları gibi olumlu amaçlar için kullanılabiliyor. Ancak, rıza dışı versiyonlar bir sorun olmaya devam ediyor ve hükümetin baskılarına da yol açıyor. Hem eyaletler hem de Birleşik Krallık gibi ülkeler, bu tür deepfake paylaşımlarını suç haline getiren yasalar çıkarıyor veya çıkarmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda Twitch, bu içeriğin yayılmasını sınırlamaya yardımcı olacak başka bir mekanizma ekliyor.