Sosyal Medya

Twitter, COVID-19 yanlış bilgilendirme politikasını uygulamayı durdurdu

Twitter'ın COVID-19 yanlış bilgilendirmesiyle mücadelede uzun süredir devam eden çabası şimdilik sona erdi.

Twitter, COVID-19 yanlış bilgilendirme politikasını uygulamayı durdurdu

Bazı Twitter kullanıcılarının ve CNN'in fark ettiği üzere, sosyal medya şirketinin şeffaflık sitesini sessizce güncelleyerek COVID yanlış bilgilendirme politikasını 23 Kasım'da uygulamayı bıraktığı ortaya çıktı. Şirketin, Elon Musk'ın planladığı af kapsamında yanlış bilgi paylaşımı nedeniyle yasaklanan hesapları geri getirip getirmeyeceği henüz belli değil, ancak bu, şirketin daha fazla kullanıcının hesabını askıya almayacağını veya koronavirüs ve aşılar hakkında yanlış bilgiler veren içeriği silmeyeceğini gösteriyor.

Twitter, Ocak 2020’de, hastalık dünya çapında yayılmaya başladığında COVID-19 yanlış bilgilerine karşı önlem almaya başlamıştı. Sosyal ağ o zamandan beri konuyla ilgili olarak 11.200'den fazla hesabı yasakladı, 97.600'den fazla yanlış içerik örneği topladı ve uyarı etiketleri gibi çabalarla 11.7 milyon hesaba "meydan okudu".

Twitter, COVID-19 yanlış bilgilendirme politikasını uygulamayı durdurdu

Musk rutin olarak yasaklara ve bazı COVID-19 güvenlik önlemlerine karşı olduğunu dile getiriyor. Ki Tesla, covid önlemleri kapsamındaki kapanma emirlerine rağmen fabrikalarını açık tutarak erken pandemik kurallarına da meydan okumuştu. Musk ayrıca Nisan 2020'deki bir kazanç duyurusu sırasında bu kapanmaların "insanları zorla hapsetmek" olduğu konusunda ısrar etmiş ve eyaletin covid önlemleri sebebiyle Tesla'nın genel merkezini Kaliforniya'dan Teksas'a taşımakla tehdit etmişti. Girişimci aşılamayı desteklerken, kapanmalara karşı çıkmış ve Kanada'nın başkenti Ottawa'yı haftalarca kapatan kapanmalara karşı çıkan işgalcilere desteğini dile getirmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.