Twitter, Elon Musk'ın özel jetini takip eden hesabı askıya aldı

Elon Musk'ın özel jetinin uçuşlarını takip eden Twitter hesabı artık yok. Hesabı yöneten bir üniversite öğrencisi olan Jack Sweeney'nin de belirttiği gibi, şirket @ElonJet'i kalıcı olarak askıya aldı.

Twitter, Elon Musk'ın özel jetini takip eden hesabı askıya aldı

Sweeney, @ElonJet'i yönetmek için halka açık uçuş verilerini ve diğer tanınmış kişilerin uçuşlarını takip eden hesapları kullanıyordu. Hafta sonu Sweeney, bir Twitter çalışanı tarafından sağlanan ekran görüntülerinin şirketin @ElonJet'in erişimini sınırladığını gösterdiğini söyledi. Pazartesi günü Sweeney, hesapta artık herhangi bir kısıtlama olmadığını söyledi. Çarşamba öğleden sonra ise Twitter, Sweeney'nin kişisel Twitter hesabını da askıya almıştı. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Twitter, özel bilgi politikasında bir güncelleme yayınladı ve başka bir kişi hakkında "canlı konum" bilgisinin paylaşılmasının artık yasak olduğunu belirtti.

Twitter, Elon Musk'ın özel jetini takip eden hesabı askıya aldı

Ocak ayında, Musk Twitter'ı satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurmadan birkaç ay önce, Sweeney'e hesabı silmesi için 5.000 dolar teklif etmişti. Sweeney teklifi reddederek ve bunun yerine 50.000 dolar istemişti. CNBC’nin de belirttiği gibi, @ElonJet'in yarım milyondan fazla takipçisi vardı. Sweeney ayrıca Instagram'da da aynı işlevde bir profili işletiyordu.

Şirketi devraldığından beri Twitter'da kaosa neden olan, kendini ifade özgürlüğü mutlakçısı ilan eden Musk, hesabın "doğrudan bir kişisel güvenlik riski" olduğunu iddia etmesine rağmen, Kasım ayında @ElonJet'i yasaklamayacağını öne sürmüştü. Musk rotasını yine tersine mi çevirdi yoksa çalışanlarından birinin @ElonJet'i askıya alma çağrısına mı uydu henüz belli değil.