Sosyal Medya

Twitter için sonun başlangıcı!

Popüler sosyal medya platformu Twitter için işler her geçen gün biraz daha içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

Twitter için sonun başlangıcı!

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra neredeyse her güne farklı bir skandalla uyanan Twitter, şimdi de Avrupalı kullanıcılarından ayrılma tehlikesiyle baş başa. Sürecin bu hale gelmesinin nedeni ise Elon Musk’ın kural tanımaz tavırları ve Twitter’ı getirdiği nokta.

Elon Musk bir süredir Twitter’ın yeni anlayışını Twitter 2.0 olarak adlandırıyordu. Elon Musk’a göre ifade özgürlüğünün arttırıldığı ve yasaklamaların azaltıldığı bir döneme işaret eden bu isimlendirme, düzenleyici – denetleyici kurumlara göre tamamen bir başıboşluk göstergesi. Nitekim Twitter’daki ırkçı söylemlerin artması, hesapların kapatılma sayısı günden güne düşerken eski yasaklıların da yeniden platforma geri dönmesi denetleyici kurumların bu eleştirilerinde haklılık payı olduğunu gösteriyor.

Twitter için sonun başlangıcı!

İşte bu gelişmelerin neticesinde Avrupa Birliği’nden bir tepki gelmemesi imkansızdı ve o beklenen açıklamada doğrudan Avrupa Birliği Endüstri Yöneticisi Thierry Bretondan geldi. Breton yaptığı açıklamada, Birlik tarafından kabul edilmiş bir Dijital Hizmetler Yasası’nın olduğunu ve Avrupa Birliği sınırları içerisinden erişilebilen bütün sosyal medya platformlarının bu yasaya uymak zorunda oldukları belirtildi.

Söz konusu yasanın en önemli gündem maddesinin bilgi kirliliğinin önlenmesi ve ırkçı paylaşımlara müsaade edilmemesi olduğu belirtilirken, Twitter’ın her iki konuda da yetersiz kalması oldukça ciddi bir problem. Bu sorunlarla ilgili Elon Musk’ın da bilgilendirildiğini ifade eden yönetici, herkesin bu yasaya uymak zorunda olduğunu aksi taktirde birlik sınırları içerisinde var olamayacağını özellikle tekrarladı. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere eğer Twitter kendini bu yasaya göre optimize etmezse, yakın bir zamanda Avrupa’dan erişim konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Yorumlar
nur
Bilgi kirliliği görüntü kirliliği hırsız teröristlerin cirit attığı twitterin temizliği şarttı ELON MUSK İYİ YAPTI artık SMALI diye bir sürü cocuk resmi basıp yasak olmasına rağmen türkiyenin enzenginlerinden para toplayıp twitterde zimmetlerine geçirmeye başladılar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.