Twitter, Meta’yı mahkemeyle tehdit ediyor!

Threads’in piyasaya sürülmesinin Twitter’ın dengelerini bozacağı bekleniyordu ancak işler sanıldığından da çabuk kızıştı.

Twitter, Meta’yı mahkemeyle tehdit ediyor!

Meta'nın yeni Threads uygulamasının lansmanının ardından 24 saat geçmeden Twitter, Meta'yı dava etmekle tehdit ediyor. Bu haber, Semafor tarafından ilk kez duyuruldu. Elon Musk'ın sahip olduğu Twitter, Meta'yı eski Twitter çalışanlarını yeni platformu oluşturmak için kullanmakla suçluyor.

Threads, metin tabanlı bir platform olup Twitter'la benzerlik gösteriyor ve dün akşamki ilk gösteriminden bu yana zaten 30 milyon kayıt gerçekleştirmiş durumda. Platformun lansmanının hemen ardından Twitter'ın avukatı Alex Spiro, bir mektup göndererek Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg'i sosyal medya devinin Twitter'ın ticari sırlarını ve diğer fikri mülkiyetlerini yasadışı bir şekilde gasp etmekle suçladı.

Spiro'nun mektubunda, "Twitter, fikri mülkiyet haklarını katı bir şekilde uygulamayı planlıyor ve Meta'nın Twitter'ın ticari sırlarını veya diğer son derece gizli bilgilerini kullanmayı hemen durdurması için adımlar atmasını talep ediyor." diye belirtildi. Spiro, mektubunda ayrıca Meta'yı, Twitter'ın "ticari sırlarına" ve diğer gizli bilgilere erişimi olan "onlarca" eski Twitter çalışanını işe almakla suçladı. Mektupta bu çalışanların, Twitter'ın "ticari sırlarını ve diğer fikri mülkiyetlerini kullanarak Meta'nın rekabet eden uygulamasının geliştirilmesini hızlandırmak üzere atandıkları" iddia edildi.

Twitter, Meta’yı mahkemeyle tehdit ediyor!

Meta'nın iletişim direktörü Andy Stone, Twitter'ın mektubuna bir Threads gönderisinde yanıt vererek, "Açık olalım: Threads mühendislik ekibinde eski bir Twitter çalışanı yok." dedi. Threads, Elon Musk'ın geçen yıl Twitter'ın başına geçmesinden bu yana popülerlik kazanan birçok Twitter rakibinden biri. Ancak, bu son gelişme, Threads'ın Twitter'ın platforma karşı hızlı hareketi göz önüne alındığında en dikkat çekici rakip olduğunu gösteriyor.

Musk, şimdiye kadar Threads'ın lansmanı hakkında sessiz kaldı ancak Tesla'nın CEO'su, Spiro'nun mektubundaki iddiaları bir tweetle destekleyerek, "Rekabet iyidir, hile yapmak değil." ifadesini kullandı.

Ayrıca, Twitter CEO'su Linda Yaccarino bugün yeni platforma gölge attı. Yaccarino, bir tweette Twitter'ın "sık sık taklit edildiğini - ancak Twitter topluluğunun asla kopyalanamayacağını" yazdı. Zuckerberg, Threads lansmanının hemen ardından on yıl sonra ilk kez bir tweet attı. Meta CEO'su, Threads'ın belirli bir dereceye kadar Twitter'ı andırdığına dikkat çeken bir Spider-Man memesi paylaştı.