Sosyal Medya

Twitter taciz içerikleri için Trol Devriyesi kurdu

Twitter, sosyal medya üzerinden kadın kullanıcılara yönelik yapılan taciz tweet'leri için harekete geçti. Twitter bu amaçla, Trol Devriyesi'ni devreye sokuyor.

Twitter Trol Devriyesi kurdu

Sosyal medyanın milyonlarca kullanıcya sahip platformu Twitter, kadın tacizcilerine savaş açtı. Twitter, bu amaçla kadınlara yönelik yazılan taciz içeriklerini kontrol altına altına. Trol Devriyesi için harekete geçen Twitter, 
gönüllüler ile içerikleri kontrol altında tutacak.

İnsan Hakları Örgütü tarafından duyurulan Trol Devriyesi projesi, sosyal ağda kadın gazetecilere, aktivistlere ve politikacılara yönelik yazılan taciz içerikli tweet’leri bulacak ve analiz edecek gönüllülere ihtiyaç duyuyor.

Trol Devriyesi’nin kısa vadeli hedefi taciz içerikli ve rencide içerikli tweet’lerin ortak özelliklerini saptayarak bir raporda yayınlamak. Örgüt uzun vadede ise devriyenin elde ettiği bulguları, bu tarz tweet’leri herhangi bir insan gözetimine gerek kalmadan otomatik olarak saptanmasını sağlayacak bir algoritma geliştirmesi için Twitter’la paylaşmak ve bu konuda sosyal ağ ile iş birliğine gitmek.

Baskı kuracak

Uluslararası Af Örgütü, iki hafta önce başlattıkları #ToxicTwitter kampanyasıyla, sosyal ağı platformdaki taciz vakalarına karşı gerekli hamleleri yapmadığı gerekçesiyle baskı altına almaya çalışıyor.

Örgütün teknoloji ve cinsiyet araştırmacılarından Azmina Dhordia, “Twitter’a bunun ne kadar büyük bir problem olduğuna ve farklı kimlikten kadınalrı nasıl etkilediğine dair sunabileceğimiz ne kadar çok delil olursa, bu soruna karşı hemen harekete geçmeleri gerektiğine dair şirket üzerinde daha fazla baskı kurabiliriz.” diyor. 

Kampanya başlatıldı

İki hafta önce başlayan #ToxicTwitter kampanyası, Twitter’ı platformdaki kadınlara karşı taciz ve nefret içerikli paylaşımlara karşı şirketin gerekli hamleleri yapmadığına dikkat çekiyor. 77 sayfalık bir araştırmaya dayanan kampanya, sosyal ağdaki kadınların maruz kaldığı çevrimiçi tacizlerin incelendiği 16 aylık bir araştırmanın vahim bulgularını gözler önüne sermişti.

İdeal uygulama yok

Twitter geçtiğimiz ay platformdaki taciz ve saldırgan içerikli paylaşımlara karşı yeni kurallar geliştirdiğini duyurmuştu. Dhordia ise Twitter’daki sorunun kural eksikliğinden değil, sosyal ağın kurallarını ideal şekilde uygulamamasından kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.