Sosyal Medya

Twitter yalan haber yapan hesaplar için harekete geçti

Twitter yalan haber yayınlayıp yayan hesaplar için harekete geçti işte konuya ilişkin tüm detaylar.

Twitter yalan haber yapan hesaplar için harekete geçti

Pek çok sosyal medya ağı , Covid salgını ve ABD seçim kampanyaları sırasında dezenformasyonun yayılmasıyla mücadele etmek için yeterli çabayı göstermemekle suçlandı.

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter raporlama işlevi, bu tür gönderiler için net bir seçenek sunamadı.

Twitter gelecek yeni özelliğin yalnızca bir test olduğunu ve ilk olarak birkaç ülkede kullanıma sunulacağını söyledi.

Avustralya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Twitter kullanıcıları artık bir tweet bildirmeye çalışırken "yanıltıcı" seçeneği görebilecekler.

Şu anda, yanlış bilgi bildiren birinin "şüpheli veya spam" veya "kötüye kullanım amaçlı veya zararlı" gibi seçenekler arasından seçim yapması ve ardından rapor oluşturmak için bunu daha spesifik alt kategorilere indirgemesi gerekiyor. Seçenekler çok spesifik olduğundan, hangisinin seçileceği genellikle belirsiz kalabiliyor.

Twitter yalan haber yapan hesaplar için harekete geçti

Twitter, dikkat çeken sürekli olarak zararlı, yalan, yanlış bilgileri yayan hesaplara askıya alma ve yasaklamalar getirmeye odaklandı. Özellikle Covid-19 ile ilgili çok sayıda yanlış bilginin bulunduğu twitler bildirilebilecek.

Ayrıca 2020'nin başlarında bu tür twitlere uyarı etiketleri koymaya başladı, yanlış bilgileri çürütme girişiminin bir parçası olarak haber kuruluşlarıyla işbirliği yaptığını duyurdu ve Ocak ayında az sayıda insanın yanıltıcı hakkında "notlar" göndermesine izin vermek için bir pilot program başlattı.

Ancak Twitter ve diğer teknoloji devleri, yanlış bilgilerin yayılması nedeniyle eleştirilmeye devam ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.